خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران پیمانکاری شهرداری تهران و آتشنشانان زاهدان/ کارگران تهدید به اخراج شدند

معوقات مزدی کارگران پیمانکاری شهرداری تهران و آتشنشانان زاهدان/ کارگران تهدید به اخراج شدند

خبرگزاری هرانا – یک عضو شورای شهر تهران از عدم پرداخت معوقات مزدی و بیمه ای کارگران پیمانکاری شهرداری تهران و تهدید آنها به اخراج در صورت اعتراض، خبر داد. همچنین در خبری دیگر جمعی از آتشنشانان زاهدان از عدم پرداخت معوقات سالهای ۹۴، ۹۵ و ۹۶ و مشکلات کاری آتش‌نشانان گلایه داشته و با ارسال نامه‌ای خواستار پیگیری مطالبات معوق خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یک عضو شورای شهر تهران بر لزوم نظارت شهردار تهران بر پرداخت حقوق و معوقات کارگران پیمانکاری شهرداری تاکید کرد.

افشین حبیب‌زاده در تذکری به شهردار گفت: یکی از دستاوردهای شورای پنجم تعیین تکلیف قراردادهای کارگران حوزه پیمانکاری و الزام رعایت حداقل های قانونی در قرار دادها بود که متاسفانه از ابتدای سال توجه چندانی به رعایت بخشنامه بهسازی وضعیت نیروهای حجمی از سوی پیمانکاران طرف قرارداد و نظارت جدی از سوی مدیران شهرداری صورت نپذیرفته است.

حبیب زاده افزود: بر اساس بازدیدهای به عمل آمده و گفت و گو با کارگران حوزه های مختلف به ویژه حوزه خدمات شهری هنوز بسیاری از پیمانکاران مصوبه شورای عالی کار در خصوص حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ که حداقل دریافتی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است را به طور کامل رعایت نمی کنند و رقم هایی به مراتب پایین تر را به کارگران پرداخت کرده و در صورت اعتراض نیز آنها را تهدید به اخراج می کنند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد عدم رعایت حداقل های قانونی از سوی پیمانکاران همچون عدم ارایه یک نسخه از قرارداد، صدور فیش حقوقی، پرداخت اضافه کاری و … به دلیل کسب منفعت بیشتر آنها باشد. حال آنکه می طلبد برای جلوگیری از تضییع حقوق کارگران، نظارت های جدی تری از سوی کارفرمایان بر روند رعایت حداقل های قانونی در هنگام تنظیم قرارداد و پرداخت ها، صورت پذیرد.

حبیب زاده تاکید کرد: عدم نظارت مدیران شهری موجب گردیده هنوز برخی از پیمانکاران عیدی و سنوات سال گذشته را پرداخت ننموده و حتی در واریز حق بیمه های کارگران نیز اهمال نمایند. بسی جای تاسف است که تازه روز گذشته یعنی ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، حقوق خردادماه برخی از کارگران حداقل بگیر به آنها پرداخت گردید.

معوقات مزدی و مشکلات آتشنشانان زاهدان

به گزارش خبرگزاری فارس، جمعی از آتش نشانان زاهدان در نامه ای از معوقات مزدی و مشکلات کار خود گلایه کردند.

در بخشی از این نامه آمده است، با تشخیص مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۷ و تصویب شغل آتش نشانی به عنوان یکی از مشاغل سخت و زیان آور، همچنان این قشر زحمتکش از مزایای این شغل در آتش نشانی شهرستان زاهدان بی بهره اند. این در حالی است که در اکثر کلان شهرهای کشور با مصوبه شورای اسلامی آن شهرها، آتش نشانان از مزایای مشاغل سخت و زیان آور بهره مند شده اند.

در همین رابطه، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان با ادعای اینکه حق و حقوق هیچ یک از کارمندان آتش نشانی در سال ۱۴۰۰ عقب نمانده و مانده معوقات و حقوقی که عنوان شده مربوط به سال ۹۶ است. افزود: یکسری معوقات کارمندی و کارگری مربوط به قبل از سال۹۶ مانده است.

خسرو سراوانی مدعی شد: تیم جدید شهرداری از سال ۹۶ به بعد که مستقر شده کامل و بطور منظم حق و حقوق خود را دریافت کرده اند و حتی رفاهیات و حق مسولیت ها نیز کامل پرداخت شده است.

سراوانی خاطرنشان کرد: با هماهنگی شهردار و شورای شهر برای پرداخت معوقات موجود مکاتبات لازم به همراه اسناد لازم ارسال شده به محض تأمین اعتبار پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه از روزی که آمده‌ام تا امروز صرفا حقوق کارمندان و کارگران شهرداری در ماه گذشته پرداخت نشده است ادامه داد: بخش عمده ای از درآمدهای شهرداری‌ که برابر قانون تعریف شده مثل ساخت و ساز، اصناف و… تحت الشعاع کرونا قرار گرفته است.

سراوانی یادآور شد: مبلغ کل معوقات مطرح شده ۶ میلیارد تومان بود که با پیگیری های صورت گرفته بخش عمده آن پرداخت شده و به مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان رسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید