خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  گزارشی از آخرین وضعیت شیرین نجفی؛ اعزام به مرخصی درمانی

گزارشی از آخرین وضعیت شیرین نجفی؛ اعزام به مرخصی درمانی

خبرگزاری هرانا – شیرین نجفی، یکی از ادمین‌های کانال تلگرامی آمدنیوز روز یکشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع قرار وثیقه، همراه با پابند نظارتی الکترونیک به مرخصی درمانی اعزام شد. به گفته یکی از نزدیکان خانم نجفی، او پیشتر توسط نیروهای امنیتی در عراق دستگیر و به ایران منتقل شده و در این مدت در بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه در سلول انفرادی نگهداری شده است. در حالی که سخنگوی قوه قضاییه سال گذشته از محکومیت متهمان این پرونده به حبس های ۲ الی ۱۰ ساله خبر داده بود به گفته یکی نزدیکان خانم نجفی، وی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۲۲ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شده که مجازات اشد، یعنی ۱۵ سال زندان قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز یکشنبه ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰، شیرین نجفی، یکی از ادمین‌های کانال تلگرامی آمدنیوز به مرخصی درمانی اعزام شد.

اعزام خانم نجفی به مرخصی با تودیع قرار وثیقه ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومانی و همراه با پابند نظارتی الکترونیک صورت گرفته است.

شیرین نجفی لحظاتی پس از اعزام به مرخصی درمانی

به گفته یکی از نزدیکان خانم نجفی در گفت‌وگو با هرانا، وی اواخر سال ۹۸ توسط ماموران قدس سپاه دستگیر و به ایران منتقل شده بود. به گفته این منبع مطلع شیرین نجفی از زمان بازداشت تا خردادماه ماه ۹۹ در بازداشتگاه سپاه ثارالله و از آن زمان تاکنون در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می‌شد.

در حالی که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ۱۶ دیماه ۹۹ از محکومیت شش تن از متهمین در ارتباط با پرونده روح الله زم از جمله شیرین نجفی به ۲ تا ۱۰ سال حبس خبر داده بود به گفته یکی از نزدیکان خانم نجفی، او در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و نهایتا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهاماتی از جمله ” اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و تشویق مردم برای براندازی و تخریب مسئولین و خدمتگزاران نظام” به ۲۲ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا خواهد بود.

هرانا پیشتر طی گزارش از اقدام به خودکشی توانا محمدی، یکی از متهمان پرونده آمدنیوز در زندان اوین خبر داده بود.

روح الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز مهرماه ۹۸ در کشور عراق دستگیر و به ایران منتقل شد. روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸، سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت روح الله زم خبر داد و ساعاتی پس از انتشار اطلاعیه بازداشت زم، ویدئویی از اعترافات منتسب به وی در برخی خبرگزاری های داخلی منتشر شد. این فعال سیاسی تیرماه ۹۹ از بابت چندین اتهام به اعدام محکوم شد. بامداد روز شنبه ۲۲ آذر، حکم اعدام روح الله زم، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد. روح الله زم روز پنج‌شنبه ۲۰ آذرماه از بازداشتگاه سپاه در تهران به بند ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بند سپاه پاسداران منتقل شد. او عصر روز جمعه به زندان اوین و پس از آخرین ملاقات با خانواده مجددا به زندان رجایی شهر منتقل شد. او از زمان انتقال تا زمان اجرای حکم اعدام در اعتصاب خشک بسر برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید