خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سینا کمالی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

سینا کمالی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا –  سینا کمالى سروستانی شهروند بهائی ساکن شیراز، امروز یکشنبه ۲۰ تیرماه، با تودیع قرار وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. آقای کمالی در تاریخ ۲۴ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی خود بازداشت و نخست به بازداشتگاه اطلاعات سپاه و مدتی بعد به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰، سینا کمالى سروستانی شهروند بهائی ساکن شیراز، از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

آزادی این شهروند با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دسترس نیست.

آقای کمالی پیشتر در تاریخ ۱۲ تیرماه، طی یک تماس تلفنی با نزدیکان، از انتقال خود از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان عادل آباد شیراز خبر داده بود.

سینا کمالی در تاریخ ۲۴ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی خود بازداشت شد. مامورین پیش از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید