خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰, 2nd of August 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۴/۲۰ ساعت ۱۲:۳۷:۱۴

    خانه  > سایر گروهها  >  مجازات جایگزین حبس؛ یک متهم در علی آبادکتول به کاشت ۵۰۰ اصله نهال محکوم شد

مجازات جایگزین حبس؛ یک متهم در علی آبادکتول به کاشت ۵۰۰ اصله نهال محکوم شد

خبرگزاری هرانا – رئیس کل دادگستری گلستان از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم خبر داد و گفت که او به کاشت ۵۰۰ اصله نهال جنگلی، مراقبت و نگهداری از آنها، محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، برای یک متهم در شهرستان علی آباد کتول حکم جایگزین حبس صادر شد.

رئیس کل دادگستری گلستان در این خصوص گفت: محکوم این پرونده در تصادف رانندگی از جنبه خصوصی جرم به  پرداخت دیه و از جنبه عمومی جرم به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود اما به علت این که سابقه کیفری نداشت در قالب قانون مجازات‌های جایگزین حبس به انجام خدمات عمومی رایگان مکلف شد.

هادی هاشمیان اظهار داشت: حکم قاضی این فرد به جای زندان، باید ۵۰۰ اصله نهال جنگلی سه ساله ممرز، افرا و بلوط در عرصه‌هایی که منابع طبیعی علی آبادکتول  اعلام می‌کند، کاشته و از این نهال‌ها مراقبت و نگهداری کند. منابع طبیعی و اجرای احکام کیفری علی آبادکتول هم بر اجرای این حکم نظارت می‌کنند.

وی با اشاره به این که گلستان از استان‌های پیشرو در صدور آرای جایگزین حبس است افزود: پارسال ۶ هزار رای جایگزین حبس در دادگاه‌های گلستان صادر شد که ۳۵ درصد بیشتر از سال ۹۸ بود‌.

هاشمیان در خاتمه گفت: مجازات‌های جایگزین حبس برای کسانی که جرایم سبک مرتکب می‌شوند، سابقه‌دار نیستند و برای مجرمانی که امنیت شهروندان را به مخاطره نمی‌اندازند، صادر می‌شود.

گفتنی است که با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید