خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰, 2nd of August 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۴/۱۶ ساعت ۰:۲۱:۵۷

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, کودکان  >  مخالفت اداره ثبت احوال استان اردبیل با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در شهرستان گرمی

مخالفت اداره ثبت احوال استان اردبیل با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در شهرستان گرمی

خبرگزاری هرانا – اداره ثبت احوال استان اردبیل از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «ائلجان» در شهرستان گرمی، خودداری کرده است. عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در کتابچه اسامی مورد تایید ادارات ثبت احوال که توسط دولت تهیه شده است، عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اداره ثبت احوال استان اردبیل از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «ائلجان» در شهرستان گرمی، خودداری کرده است.

محسن‌ قاسمی‌، پدر “ائلجان” با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از عدم صدور شناسنامه برای فرزندش توسط اداره ثبت احوال استان اردبیل خبر داده است. این خانواده با گذشت ۵ روز از زمان تولد فرزند خود و علیرغم پیگیری و ثبت درخواست کتبی و ارسال نامه به مسئولان مربوطه، تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌اند.

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید