خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  مرد هفتاد ساله در زندان مشهد اعدام شد

مرد هفتاد ساله در زندان مشهد اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۹ تیرماه، حکم یک زندانی ۷۰ ساله که پیشتر از بابت اتهام قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود، پس از ۹ سال در زندان مشهد به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، روز چهارشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، بامداد ۶ خرداد سال ۹۱، پیرمردی حدودا ۶۰ ساله همسر ۳۸ ساله اش را با ضربات متعدد چاقو در خیابان هاشمیه مشهد به شدت زخمی کرد. اهالی محل متوجه ماجرا شدند و دقایقی بعد پیکر این زن درحالی توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان فارابی مشهد انتقال یافت که او بر اثر شدت خون‌ریزی بیهوش شده بود و آثار ضربات عمیق چاقو بر پشت سر وی دیده می شد. تلاش کادر درمان برای نجات این زن جوان به نتیجه نرسید و او بر اثر شدت عوارض ناشی از اصابت چاقو جان سپرد.

پس از بررسی های مقدماتی مشخص شد که متهم به قتل ابتدا از پشت سر ۴ ضربه با تیغه چاقو بر پیکر زن جوان وارد کرده و سپس ضربات دیگر را به نقاط مختلف بدن وی زده است. همچنین مشخص شد که متهم با خودروی پژو ۴۰۵ نقره ای رنگ به محل وقوع قتل آمده بود.

بدنبال کشف این خودرو با شیشه شکسته مقابل یک منزل مسکونی در مشهد، مشخص شد که برادر مالک خودرو متهم اصلی این رویداد است بنابراین برخی از نزدیکان وی با صدور دستوری توسط قاضی شاکر به اتهام فراری دادن متهم به قتل، بازداشت شدند و بدین ترتیب پیگیری این پرونده جنایی به گروهی از کارآگاهان اداره جنایی آگاهی سپرده شد تا این که چندین ماه بعد از این ماجرا، در نهایت متهم اصلی پرونده که سرهنگ بازنشسته راهنمایی و رانندگی بود شناسایی و بازداشت شد.

با تکمیل تحقیقات و بازسازی صحنه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، کیفرخواست این پرونده جنایی صادر شد و در شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت. با تشکیل جلسات دادگاه اولیای دم «الف-الف» تقاضای اعدام کردند و متهم نیز اتهام قتل را پذیرفت.

بدین ترتیب قضات دادگاه رای به اعدام متهم دادند؛ رای صادرشده توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک، مورد اعتراض متهم قرار گرفت و این پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور ارسال و این حکم توسط قضات دیوان نیز تایید شد.

با قطعی شدن حکم صادر شده، پرونده این مرد ۷۰ ساله به مرحله اجرا در آمد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید