خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, حقوق آکادمیک, زندانیان  >  اخراج غیر قانونی کسری نوری درویش گنابادی زندانی، از دانشگاه تهران لغو شد/ سند

اخراج غیر قانونی کسری نوری درویش گنابادی زندانی، از دانشگاه تهران لغو شد/ سند

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۱۴ تیرماه، اخراج کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، از دانشگاه تهران لغو شد. آقای نوری پیشتر به دلیل آنچه که عدم مراجعه به دانشگاه عنوان شد، بر خلاف قانون اساسی و کنوانسیون بین‌المللی حقوق فرهنگی و اجتماعی از دانشگاه تهران اخراج شده بود. مطابق تبصره یک ماده ۱۱۳ شیوه نامه‌ی اجرایی، در صورت پیگرد یا محکومیت قضایی که منتهی به بازداشت موقت یا حبس شود، مدت بازداشت یا حبس جزو سنوات دانشجو محسوب نشده و دانشجو پس از پایان دوران محکومیت می‌تواند ادامه تحصیل دهد. وی دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰، اخراج کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، از دانشگاه تهران لغو شد.

پس از پیگیری های مکرر، در مراجعه روز جاری شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری، نامه ای مبنی بر لغو اخراج این درویش زندانی از دانشگاه تهران اخذ شد. بر اساس این نامه، ادامه تحصیل کسری نوری پس از پایان دوران محکومیت بلامانع است.

چندی پیش کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، به دلیل آنچه که عدم مراجعه به دانشگاه عنوان شده است، از دانشگاه تهران اخراج شد.

فرشید یداللهی، وکیل کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، نیز پیشتر با اشاره به اینکه اخراج آقای نوری از دانشگاه بر خلاف قانون اساسی و کنوانسیون بین‌المللی حقوق فرهنگی و اجتماعی است، گفته بود؛ “وقتی کسری نوری به زندان رفت خانواده با دانشگاه مکاتبه داشتند، یعنی همه خبر داشتند که او در زندان است”.

این درحالیست که مطابق تبصره یک ماده ۱۱۳ شیوه نامه‌ی اجرایی، در صورت پیگرد یا محکومیت قضایی که منتهی به بازداشت موقت یا حبس شود، مدت بازداشت یا حبس جزو سنوات دانشجو محسوب نشده و دانشجو پس از پایان دوران محکومیت می‌تواند ادامه تحصیل دهد.

کسری نوری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران و از مدیران وبسایت مجذوبان نور در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای نوری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد. این حکم با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر تایید و به وی ابلاغ شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

کسری نوری آذرماه سال ۹۸ از زندان تهران بزرگ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. وی بهمن‌ماه سال گذشته به زندان اوین و نهایتا در تاریخ ۲۹ اسفندماه مجددا به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

کسری نوری، متولد ۱۳۶۹ و مجرد است. وی پیشتر از سال ۱۳۹۰ تا میانه‌ی ۱۳۹۴ نیز به دلیل فعالیت رسانه‌ای برای درویشان گنابادی، یک دوره حبس در زندان‌های پلاک ۱۰۰ شیراز، زندان عادل‌آباد شیراز و زندان اوین تهران را گذرانده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید