خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مریم سامقانی به زندان اوین منتقل شد

مریم سامقانی به زندان اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا – مریم سامقانی، شهروند ساکن گرگان، روز چهارشنبه ۹ تیرماه، به قرنطینه زندان اوین منتقل شد. خانم سامقانی در تاریخ ۸ تیرماه جهت تحمل محکومیت ۹۱ روزه خود در گرگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰، مریم سامقانی، شهروند ساکن گرگان، به زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی هم اکنون در بند قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود و تاکنون از دریافت کارت تلفن جهت برقراری تماس با خانواده خود محروم بوده است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی؛ باران دختر ۷ ساله خانم سامقانی، در نبود مادر، توسط پدر بزرگ و مادربزرگش نگهداری می شود و از زمان بازداشت مادر، مدام بی تابی می کند و به لحاظ روحی در شرایط بسیار سختی به سر می برد.

مریم سامقانی در تاریخ ۸ تیرماه جهت اجرای حکم حبس در منزل خود بازداشت شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت تلفن همراه خانم سامقانی را ضبط کرده و با خود بردند. خانم سامقانی در رابطه با پرونده ای که در سال ۹۹ علیه وی گشوده شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا به تایید دادگاه تجدید نظر رسید.

پیشتر نیز در آذرماه ۹۸ خانم سامقانی به همراه ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی که در زندان تهران بزرگ جان خود را از دست داد، علیرضا حاتمی، علی ‌اصغر حسنی‌ راد، همایون پرهیزکار، علی مطلبی، امیر پورنگ سرمدی طهرانی، عطاالله رضایی، سعیده قربانعلی و یاسین جمالی کسرینه توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهاماتی از جمله اجماع و تبانی علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری مجموعا به ۱۰۰ سال و ۴ ماه حبس و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده‌ بودند. خانم سامقانی نهایتا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

با این حال نام خانم سامقانی از بابت این پرونده در لیست بخشنامه مربوط به عفو موسوم به «نیمه شعبان» قرار گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید