خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  جزئیات تکمیلی از جلسه دادگاه علی یونسی و امیرحسین مرادی

جزئیات تکمیلی از جلسه دادگاه علی یونسی و امیرحسین مرادی

خبرگزاری هرانا – مصطفی نیلی، وکیل دادگستری جزئیات بیشتری از جلسه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی که روز شنبه ۱۲ تیرماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود ارائه داده و گفت که طی جلسه رسیدگی، تقاضای انتقال موکلین از بند امنیتی ۲۰۹ به بند عمومی را مطرح کردیم و قاضی در پاسخ عنوان کرد که پس از بررسی در این خصوص نیز تصمیم‌گیری خواهد شد. به گفته وی روند ادامه رسیدگی به اتهامات این دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، به جلسات بعد موکول شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مصطفی نیلی وکیل دادگستری در گفتگو با امتداد جزئیات بیشتری از جلسه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی ارائه داد.

هرانا روز شنبه ۱۲ تیرماه، از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در تشریح جزئیات بیشتر این جلسه عنوان کرد: افساد فی‌الارض، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام، عناوین اتهامی علی یونسی و امیرحسین مرادی است که هر دو متهم پرونده، تمامی اتهامات را رد کرده اند.

نیلی در این خصوص افزود: بعلاوه طی جلسه رسیدگی، تقاضای تبدیل قرار یا در غیر این‌ صورت، انتقال موکلین از بند امنیتی ۲۰۹ به بندعمومی را مطرح کردیم که قاضی در پاسخ عنوان کرد که پس از بررسی در این خصوص نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون دفاعیات آخر از متهمین اخذ نشده است، ادامه داد: ادامه رسیدگی به اتهامات این دانشجویان بازداشتی به جلسات بعد موکول شده است.

پیشتر مصطفی نیلی وکیل مدافع علی یونسی از برگزار شدن این جلسه در تاریخ مذکور خبر داده و گفته بود: علی یونسی و امیرحسین مرادی با گذشت بیش از ۱۴ ماه همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شوند و عدم انتقال آنها به بند عمومی، موجب سخت شدن امر دفاع شده است. متاسفانه به خواست ضابط پرونده تاکنون مانع انتقال ایشان به زندان عمومی شده‌اند.

وی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه امسال از عدم برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات موکل خود در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی تهران که قرار بود مورخ ۲۱ فروردین‌ماه برگزار شود خبر داد و گفت: «از آنجایی که اتهام منتسبه به متهمین این پرونده، افساد فی الارض است و ملازمه قانونی تشکیل جلسه، با تعدد قاضی و تشریفات قانونی دیگری نیز دارد لذا رعایت اصول شکلی و تشریفاتی امری غیر قابل عدول است. علیرغم ابلاغ به حضور ما وکلای پرونده و موکلین، متاسفانه به جهت عدم اعزام ایشان به دادگاه، جلسه رسیدگی تشکیل نشد.»

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. گفته می‌شود بازداشت این دانشجویان، توسط ماموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۹ این دانشجویان را به همکاری با مجاهدین خلق متهم کرد.

چندی بعد آیدا یونسی، خواهر علی یونسی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی این اتهامات را تکذیب کرده و دلیل مطرح شدن آن را سابقه زندان پدر و مادر خود در دهه شصت عنوان کرد. شهریورماه ۹۹ آیدا یونسی از فشار بر برادر خود برای انجام اعترافات تلویزیونی خبر داد. آبان‌ماه ۹۹ علی یونسی به کرونا مبتلا شده و مدتی بعد پس از بهبودی به سلول چند نفره بازگردانده شد.

در خصوص این دانشجویان گفتنی است که امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ و علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین، علی یونسی با کسب مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد، برای ایران افتخار آفریده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید