خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی هورامان

کشته و زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی هورامان

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۹ تیرماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی ته‌ته هورامان در استان کردستان، یک کولبر زخمی و کولبری دیگر کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز چهارشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۰، شلیک مستقیم نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی، در مناطق مرزی ته‌ته هورامان به سمت کولبران، منجر به کشته و زخمی شدن ۲ کولبر شد.

بر اساس این گزارش، در این حادثه یک کولبر به نام کیوان حق‌مرادی ٣٢ ساله اهل روستای شیخه کویره، فرزند خالد، متاهل و پدر سه فرزند، در پی اصابت گلوله جان باخت و یک کولبر دیگر به نام سیروان تخانی اهل روستای تخان از توابع مریوان به شدت زخمی شد.

آقای تخانی جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستان بوعلی مریوان منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید