خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 9 تیر 1400, 19th of January 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۴/۰۹ ساعت ۱۳:۱۱:۵۳

    خانه  > اعدام  >  حسین خیری از بابت اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد

حسین خیری از بابت اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – بابک پاکنیا وکیل دادگستری از صدور حکم اعدام، برای حسین خیری زندانی سیاسی از بابت اتهام “محاربه از طریق تخریب اموال مردم به قصد مقابله با نظام” خبر داد و گفت که “ادله قوی ما نشان‌ می‌دهد که عنوان محارب، قابلیت انطباق با اعمال انجام شده را ندارد” به گفته او کیفرخواست این پرونده علیه ۸ شهروند صادر شده و در آن، چهار نفر دیگر با همین اتهام “محارب” اعلام شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، بابک پاک نیا، حقوقدان و وکیل دادگستری از صدور حکم اعدام برای حسین خیری زندانی سیاسی، خبر داد.

پاک نیا با اشاره به ابعاد پرونده این زندانی محکوم به اعدام، اظهار داشت: کیفرخواستی از دادسرای امنیت (اوین) علیه ۸ نفر صادر شد که در آن، چهار نفر به عنوان محارب اعلام و مابقی تحت عنوان اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و امثالهم تحت تعقیب بودند. دلیل محاربه این افراد نیز، تخریب اموال مردم به قصد مقابله با نظام عنوان شده است.

وی افزود: در این پرونده، ما دفاع کردیم و دادگاه پذیرفت که از میان آن چهار نفر، سه نفر نمی‌توانند تحت عنوان محاربه مجازات شوند. عنوان محاربه و اتهام آن از این افراد رفع شد. انصافا این افراد، واقعا از میان افراد ضعیف جامعه بودند و دادگاه خوشبختانه در خصوص سه نفر، ضمن پذیرش دفاع ما، حکم به برائت این افراد از عنوان محاربه داد. منتهی از این بین، اعمال حسین خیری، دیگر متهم این پرونده را مصداق محاربه تشخیص داده و حکم اعدام برای او صادر کرده‌اند.

به گفته این وکیل دادگستری، جلسات محاکمه برگزار شده و دادگاه نیز حکم خود را صادر کرده است. این حکم در حال حاضر به ما ابلاغ شده و در حال تدارک فرجام‌خواهی هستیم. تا دو هفته آینده، لایحه خود را در این خصوص تقدیم خواهیم کرد تا در دیوانعالی کشور مورد رسیدگی مجدد قرار بگیرد.

بابک پاک نیا ادامه داد: با توجه به ادله قوی که داریم، نشان‌دهنده آن است که عنوان محارب، قابلیت انطباق با اعمال انجام شده را ندارد. ضمن اینکه ایرادات شکلی زیادی در پرونده وجود دارد و لذا من معتقدم که دیوانعالی کشور در صورت دقت به لایحه ما و ایرادات مطرح شده، رای را نقض خواهد کرد.

پاک نیا جزئیات بیشتری در خصوص متهمان دیگر این پرونده ارائه نکرده و از زمان و مکان بازداشت این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید