خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  محکومیت ۳ فعال دانشجویی به حبس، جزای نقدی و سایر مجازات‌های تکمیلی

محکومیت ۳ فعال دانشجویی به حبس، جزای نقدی و سایر مجازات‌های تکمیلی

خبرگزاری هرانا – ضیاءالدین نبوی، امیرحسین علی بخشی و علی حقیقت جوان، سه فعال دانشجویی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به ۱ سال حبس تعزیری، ۴ ماه حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. آقای نبوی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به حضور ماهانه در «قطعه شهدا» بهشت زهرا، حضور در آسایشگاه جانبازان، شرکت در کلاس های کنترل هیجان و همچنین ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال محکوم شده است. این شهروندان اوایل اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و اواسط اسفندماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیرحسین علی‌بخشی، علی حقیقت‌جوان و ضیاءالدین نبوی، سه فعال دانشجویی توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر و به وکیل مدافع این شهروندان، امیر رئیسیان ابلاغ شده است، ضیاءالدین نبوی، امیرحسین علی بخشی و علی حقیقت جوان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ترتیب به ۱ سال حبس تعزیری، ۴ ماه حبس و پرداخت جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. آقای نبوی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به حضور ماهانه در «قطعه شهدا» بهشت زهرا، حضور در آسایشگاه جانبازان، شرکت در کلاس های کنترل هیجان و همچنین ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال محکوم شده است.

این شهروندان همچنین از اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه شده‌اند.

امیر رئیسیان در حساب خود در شبکه‌های اجتماعی با خبر دادن از محکومیت این شهروندان افزوده است: «این پرونده در پایان سال ۹۸ با شکایت قرارگاه ثارالله تشکیل شد و بخش مهم اتهامات به فعالیت‌های دانشجویی و قانونی موکلین، در ارتباط با تشکلهای دانشجویی مجوزدار، به ویژه «دانشجویان متحد» و همچنین سوگواری‌ در دانشگاه‌ها پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی بود.»

ضیاءالدین نبوی در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۸ و امیرحسین علی بخشی و علی حقیقت جوان در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. آقایان حقیقت‌ جوان و علی بخشی در تاریخ ۱۳ اسفند ماه و ضیاءالدین نبوی در تاریخ ۱۲ اسفندماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

آقای علی بخشی، عضو سابق شورای احیای انجمن‌های دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر است و پیشتر در سال ۱۳۹۲ توسط کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دو ترم از تحصیل محروم شده بود.

ضیاءالدین نبوی نیز پیش از این به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید