خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  یوسف کاری و مهرداد شیخی از زندان اردبیل آزاد شدند

یوسف کاری و مهرداد شیخی از زندان اردبیل آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – یوسف کاری و مهرداد شیخی فعالان ترک (آذربایجانی)، امروز ۷ تیرماه از زندان اردبیل به مرخصی وصل به آزادی اعزام شدند. این شهروندان پیشتر در حمایت از عباس لسانی و در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال زندانیان جرائم خشن به بند زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده و با وعده مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۷ تیر ۱۴۰۰، یوسف کاری و مهرداد شیخی فعالان ترک (آذربایجانی)، از زندان اردبیل آزاد شدند.

در حالی که تنها حدود ۵۰ روز از محکومیت ۲ ساله آقای کاری و حدود ۴۵ روز از محکومیت ۶ ماهه آقای شیخی باقی مانده، این دو شهروند به مرخصی وصل به آزادی اعزام شده و دیگر به زندان بازنخواهند گشت.

یوسف کاری، در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شد. آقای کاری آذرماه همان سال در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. یوسف کاری در تاریخ ۲۲ فروردین ماه سال جاری، در پی اعتراض به بازرسی نامتعارف و تفتیش بند ۱ زندان اردبیل و تخریب وسایل زندانیان توسط گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

مهرداد شیخی در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸، در تاریخ ۲۹ آبان ماه همان سال توسط نیروهای امنیتی در شهر اردبیل بازداشت و نهایتا در تاریخ ۹ آذرماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزاد شد. آقای شیخی همچنین روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ پس از پایان جلسه دادگاه توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۸، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این شهروند توسط دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. وی نهایتا در تاریخ ۹ اسفندماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس راهی زندان این شهر شد.

این شهروندان پیشتر در حمایت از عباس لسانی و در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال زندانیان جرائم خشن به بند زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده و با وعده مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید