خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور یک حکم اعدام همزمان با رهایی یک زندانی از چوبه دار

صدور یک حکم اعدام همزمان با رهایی یک زندانی از چوبه دار

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران از بابت اتهام تجاوز، توسط شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک این استان به اعدام محکوم شد. همچنین یک زندانی در شهرستان گچساران که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت. بنابر خبری دیگر طی سال ۹۹، چهل زندانی در استان سیستان و بلوچستان از اعدام نجات یافتند. همچنین از ابتدای سال جاری، ۲۱ زندانی دیگر در تهران از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم در تهران از بابت اتهام تجاوز همراه با ضرب و جرح، توسط شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک این استان، به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، اواخر آبان ماه سال ۹۹، زن جوانی به نام ملیکا به همراه شوهر خود نزد پلیس رفته و از یک جوان به نام طاها که قبلا با او هم روستایی بود به اتهام تجاوز شکایت کرد.

با اطلاعاتی که ملیکا و همسرش در اختیار ماموران پلیس قرار دادند، بلافاصله طاها شناسایی و دستگیر شد.

رسیدگی به پرونده در جریان قضایی قرار گرفت و متهم در شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه رفت.

در ابتدای جلسه رسیدگی ملیکا در طرح شکایت خود گفت: ۵ سال قبل ازدواج کردم و بعد از ازدواج برای کار و زندگی به تهران آمدم. زندگی من و همسرم خوب بود تا اینکه سر و کله طاها در فضای مجازی پیدا شد. او یکی از هم روستایی های من بود و از قبل او را می شناختم. یک روز در اینستاگرام به من پیام داد و گفت یکی از جوان های روستا پیج اینستاگرام تو را حک کرده و عکس های خصوصی ات را برداشته است.

وی افزود: طاها گفت اگر عکس هایم را منتشر کند آبروی من می رود و من خیلی از این بابت مضطرب شده بودم. از طاها خواستم کمک کند عکس ها را پاک کند و او به من گفت این کار را انجام می دهد. چند روز بعد دیدم که طاها به محل کار من که در یک شرکت بود مراجعه کرد.

ملیکا گفت: طاها انگار می دانست آخر وقت من در شرکت تنها هستم. زنگ زد و من گفتم چرا به اینجا آمدی؟

او گفت: چند عکس از من دارد و می خواهد آن را نشانم دهد. به او گفتم از آنجا برود اما او تهدیدم کرد. من از پله ها پایین رفتم و در پاگرد طبقه اول طاها را دیدم. او با تهدید چاقو من را به داخل شرکت برد و بعد گفت یا به من از پول های شرکت ده میلیون تومان پول نقد بده یا به تو تجاوز می کنم. بعد هم من را مورد ضرب و جرح قرار داد و به زور به من تجاوز کرد.

قاضی خطاب به ملیکا گفت: در گزارش پزشکی قانونی آثار شکستگی در بدن شما هم گزارش شده است. این هم به دلیل ضرب و جرح از سوی متهم پرونده است؟

ملیکا در پاسخ گفت: خیر. بعد از این اتفاق به حدی فشار روحی به من وارد شده بود که خودم را از ارتفاع پرتاب کردم و قصد خودکشی داشتم. طاها من را تهدید کرده بود و گفته بود اگر کسی از این ماجرا بویی ببرد باز هم به من تجاوز می کند. اما شوهرم سر رسید و من را نجات داد. او از ماجرا با خبر شد و همان موقع اقدام به شکایت از طاها کردیم.

سپس متهم در جایگاه دفاع قرار گرفت و گفت: اتهامم را قبول ندارم. آن روز من برای کمک به ملیکا به محل کارش رفتم و می خواستم کاری کنم آبرویش با انتشار عکس هایش نرود. او من را به محل کارش دعوت کرد و یک ربع بیشتر آنجا نبودم. شب به من پیام داد و گفت همسرش با بازبینی دوربین ها از حضور من مطلع شده است. اما در مدتی که در محل کارش بودم فقط با او صحبت کرده بودم.

در پایان قضات شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران بعد از مشورت با توجه به ادله و قرائن موجود در پرونده، متهم را به اعدام محکوم کردند.

رهایی یک زندانی از اعدام در گچساران

به گزارش تابناک، یک زندانی محکوم به اعدام در گچساران با بخشش اولیای دم از اعدام نجات یافت.

رئیس زندان گچساران در این خصوص گفت: پس از جلسات متعدد با اولیاء دم، پیگیری های مددکاران و همکاری و همراهی مراجع قضایی شهرستان و امام جمعه شهر باشت بعد از کسب رضایت شاکی، زندانی محکوم به اعدام پس از تحمل ۶ سال حبس از زندان آزاد شد.

افشین نارکی افزود: با تلاش و پیگیری‌های اعضای شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان، زندانی (م. س) که به جرم قتل عمد محکوم به اعدام شده بود با حضور رؤسای دادگستری گچساران و شهرستان باشت و دادستان باشت از مجازات اعدام رهایی یافت.

رهایی ۴۰ زندانی محکوم به اعدام طی سال ۹۹

به گزارش میزان، رئیس شورا‌های حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان از رهایی ۴۰ زندانی از اعدام، طی سال ۹۹، در این استان خبر داد.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان گفت: در سال گذشته بیش از ۳۵ درصد از پرونده‌هایی که قابلیت صلح و سازش داشته است توسط اعضای شورا‌های حل اختلاف به سازش رسیده، همچنین ۴۰ نفر از مجازات حتمی اعدام رهایی یافته اند.

رهایی ۲۱ زندانی از اعدام از ابتدای سال جاری در تهران

به گزارش رکنا، ۲۱ زندانی محکوم به اعدام از ابتدای سال جاری در تهران از چوبه دار رهایی یافتند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران گفت: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۲۱ زندانی با رضایت اولیا دم از اعدام رهایی یافته و ۱۲ زندانی هم مراحل نهایی را طی می‌کنند که در مجموع ۳۳ نفر می‌شود.

آقای مهدوی افزود: در سه ماهه اول به مجتمع‌های ۶۰‌ گانه استان تهران ابلاغ کردیم در سه ماهه اول سال سازش به ۴۰ درصد برسد و نیمه اول سال به بالای ۴۰ درصد برسیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید