خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  نقص عضو یک سرباز بر اثر انفجار مین در پاسگاه مرزی شهرستان بانه

نقص عضو یک سرباز بر اثر انفجار مین در پاسگاه مرزی شهرستان بانه

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۳۰ خرداد، یک سرباز در پاسگاه مرزی شهرستان بانه بر اثر انفجار مین برجای مانده از جنگ ایران و عراق، از ناحیه هر دو دست دچار قطع عضو و صورت وی دچار ترومای شدید شد. مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰، انفجار مین برجای مانده از جنگ ایران و عراق، منجر به قطع عضو و مصدومیت یک سرباز در مناطق مرزی بانه شد.

مدیر اورژانس و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان هویت این شهروند را عباس خزایی، بیست ساله، اهل همدان و سرباز هنگ مرزی شهرستان بانه عنوان کرد و افزود: براثر انفجار مین در پاسگاه مرزی بانه، هر دو دست سرباز مذکور از ناحیه مچ قطع و صورت وی دچار ترومای شدیدی شد.

رضا پیرا افزود: نامبرده پس از انتقال به بیمارستان صلاح الدین ایوبی شهرستان بانه، جهت ادامه درمان به بیمارستان کوثر سنندج منتقل و نهایتا توسط هواپیمای سازمان اورژانس کشور به بیمارستان ولیعصر ناجا در تهران انتقال یافت.

مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین‌المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید