خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود

خبرگزاری هرانا – روز گذشته شنبه ۲۲ خردادماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان نوسود، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز گذشته شنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان نوسود، یک کولبر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر، ولی رستمی اهل روستای “پشت کر” از توابع شهرستان ثلاث باباجانی عنوان شده است.

این کولبر که بدون اخطار قبلی هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته، از ناحیه شانه و دست راست زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به یکی از مراکز درمانی بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید