خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای حسین هاشمی و محمد ترکمانی در پی بازگشت به بند سیاسی زندان تهران بزرگ

پایان اعتصاب غذای حسین هاشمی و محمد ترکمانی در پی بازگشت به بند سیاسی زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – حسین هاشمی و محمد ترکمانی زندانیان سیاسی، به دنبال بازگشت به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به اعتصاب غذای خود پایان دادند. حسین هاشمی و محمد ترکمانی به ترتیب در تاریخ ۱۱ و ۱۲ خردادماه سال جاری، در پی انتقال به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان متهم به جرائم خشن، دست به اعتصاب زده بودند. حسین هاشمی که پس از انتقال به این محل توسط زندانیان جرائم خشن مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود با نگارش نامه ای از کسانی که طی این مدت نگران حال او بوده اند قدردانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین هاشمی و محمد ترکمانی زندانیان سیاسی، به دنبال بازگشت به بند سیاسی زندان تهران بزرگ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

حسین هاشمی و محمد ترکمانی به ترتیب در تاریخ ۱۱ و ۱۲ خردادماه سال جاری، در پی انتقال به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان متهم به جرائم خشن، دست به اعتصاب زده بودند.

آقای هاشمی امروز طی یادداشتی از بازگشت خود به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ و پایان اعتصاب غذایش خبر داده و گفته است: “از تمام کسانیکه نفس های به شماره افتاده مرا حس کردند و با جان و دل از من حمایت کردند تا از جهنم جرائم خشن خلاص شوم، از دوستانی که در این مدت همدم من بودند سپاسگزارم. از دوستی که می گفت تمام شد حسین سپاسگزارم. از دختری که با شنیدن خبر انتقالم ناگهان کَل زد سپاسگزارم. برای من امروز میله های سرد تیپ دو و حضور زندانیان سیاسی در کنارم مامنی است که در آن احساس آرامش می کنم و دیگر خبری از استشمام مرگ در آن نمیبینم. امروز نفس های من گرم شد به لطف شما ملت عزیز و دوست داشتنی ایران. رژه منظم عقربه ها بر روی ذهن من و بازدم مردانی که به فقر فکر می کنند، سکوت روی پنجره ها فشار منظمی ست که زندان را از جیغ دختران خالی می کنند”.

حسین هاشمی در تاریخ ۱۱ خردادماه به بهانه بازجویی از بند خود خارج و به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان متهم به جرائم خشن منتقل شد. انتقال وی در پی مشاجره کلامی با الیاسی، دادیار ناظر دادسرای اوین صورت گرفت. او پیشتر تهدید کرده بود که حسین هاشمی به مکانی منتقل خواهد شد که از کارش پشیمان شود.

این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه توسط تعدادی از زندانیان جرائم خشن در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته و علیرغم مراجعه به افسرنگهبانی با بی توجهی مسئولان مواجه شد.

حسین هاشمی در تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ در رابطه با اعتراضات سراسری توسط  ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد و سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “اهانت به مقدسات، اخلال در نظم و آسایش عمومی” به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و مجازات های تکمیلی محکوم شد. این حکم نهایتا دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان برای وی قابل اجرا است. آقای هاشمی در شهریورماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس احضار و نهایتا راهی زندان اوین شد. او فروردین‌ماه امسال به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

در خصوص دلایل اعتصاب غذای محمد ترکمانی، گفتنی است که اعتصاب او نیز به دنبال انتقال او به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان جرائم خشن صورت گرفته بود. این زندانی سیاسی روز سه شنبه ۱۱ خردادماه به صورت تنبیهی از تیپ ۲ این زندان به تیپ ۴ منتقل شده بود.

آقای ترکمانی اردیبهشت ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذشت حدود ۵۰ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او نهایتا در سال ۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، از بابت اتهام توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی به ۳ سال حبس، از بابت اتهام توهین به رهبری به ۳ سال حبس، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و از بابت اتهام توهین به مقدسات به ۷ سال ۶ ماه حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اشد یعنی ۷ سال و ۶ ماه زندان برای وی قابل اجرا بود. محکومیت قابل اجرای این حکم در مرحله تجدید نظر به ۵ سال زندان تقلیل یافت. وی نهایتا در بهمن ماه ۹۹ جهت تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

با وجود بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی که این اقدام اعتراضی به همراه دارد و تا سالها اثرات آن بر زندگی افراد باقی می ماند، بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت صورت می گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید