خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مشهد به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، اواخر بهمن سال ۹۸، کودک ۹ ساله تبعه خارجی، در حاشیه شهر مشهد طعمه جوان موتورسواری شد که او را با تهدید چاقو در برابر چشمان مادرش ربوده بود. متهم به آدم ربایی کودک ۹ ساله در حالی شناسایی و دستگیر شد که کارآگاهان به سرنخ هایی رسیدند که نشان می داد جوان موتورسوار با تشکیل یک باند شش نفره به کودکان و نوجوانان و به ویژه کودکان کار تعرض می کند.

 بر همین اساس قاضی اسماعیل عندلیب، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی دستورات ویژه ای را برای ریشه یابی جرایم و دستگیری دیگر عوامل مرتبط با سرکرده باند صادر کرد و بدین ترتیب گروه ویژه ای از کارآگاهان در چند شاخه عملیاتی و اطلاعاتی، موفق شدند همه اعضای این باند را دستگیر کنند. از سوی دیگر با درج تصویر بدون پوشش سرکرده این باند در روزنامه خراسان، شاکیان زیادی به پلیس آگاهی مراجعه کردند و بیش از ۱۳ تن از آنان، متهم را شناسایی و از او شکایت کردند.

 در این میان ماجرای تنها دختر ربوده شده در این پرونده، آن قدر تکان دهنده بود که حتی دختر مذکور با دیدن متهم برای لحظاتی دچار شوک شد. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، قاضی غلامعلی صادقی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی دستوراتی ویژه را برای بررسی دقیق این پرونده صادر کرد. بر همین اساس این پرونده به شعبه ششم دادگاه کیفری یک ارسال شد و توسط قضات این شعبه، مورد رسیدگی قرار گرفت.

در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی جواد شاکری، مستشاری قاضی هادی و با حضور وکلای مدافع برگزار شد، این دختر از جرایم اعضای باند پرده برداشت و با اشاره به متهم ۳۱ ساله گفت: “او گوشی تلفن مرا ربود و سپس به بهانه پس دادن گوشی به همراه دوستانش بازگشت و با تهدید چاقو مرا سوار موتور کردند و به بیابان های حاشیه شهر و مزرعه گوجه و خیار بردند. آن ها از عصر تا بامداد روز بعد بارها به من تجاوز کردند. من از درد جیغ می کشیدم، گریه می کردم، التماس می کردم اما آن ها مرا کتک می زدند”.

با پایان جلسات محاکمه، در نهایت قضات دادگاه وارد شور شدند و در حکمی قاطع همراه مستندات قانونی و انکارناپذیر، رای به اعدام «قاسم-ب» دادند. ولی وکیل مدافع و متهم به رای دادگاه درباره تجاوز به عنف به دختر ۱۵ ساله اعتراض کردند و بدین ترتیب این پرونده در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی دقیق تر قرار گرفت. قضات دیوان نیز با استدلال های دقیق به بررسی همه جوانب این پرونده پرداختند و در حالی مهر تایید بر رای دادگاه بدوی زدند که با استناد به ادله قانونی و عقلی و محتویات پرونده اثبات کردند: “وقتی دختری نوجوان در دام سه جوان مست بیفتد و با چاقو هم تهدید شود، هیچ چاره ای جز تسلیم در برابر خواسته های متجاوزان نخواهد داشت.”

با تایید قطعی رای، این پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد اما در حالی که مقدمات اجرای حکم فراهم بود، باز هم متهم تقاضای عفو و بخشش کرد و بدین ترتیب این پرونده دوباره در یک جلسه تخصصی مورد بررسی نهایی قرار گرفت. با این حال، تقاضای عفو او نیز با رای قاطع اکثریت رد شد.

در نهایت سپیده دم امروز و با صدور دستوری از سوی قاضی محمدرضا دشتبان معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در امور اجرای احکام و پس از طی مراحل قانونی و تشریفاتی، متهم در زندان مرکزی مشهد پای چوبه دار رفت.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید