خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, کودکان  >  پس از ۱۱ ماه کارشکنی؛ شناسنامه «آنار» صادر شد

پس از ۱۱ ماه کارشکنی؛ شناسنامه «آنار» صادر شد

خبرگزاری هرانا – جواد سودبر، شهروند ساکن تبریز، از صدور شناسنامه برای فرزندش «آنار» پس از گذشت ۱۱ ماه از زمان تولدش خبر داد. پیشتر اداره ثبت احوال تبریز از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری و اعلام کرده بود که باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شناسنامه «آنار» کودک ۱۱ ماهه تبریزی پس از مدتها پیگیری خانواده صادر شد.

جواد سودبر، پدر این کودک با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از صدور شناسنامه برای فرزندش «آنار» پس از گذشت ۱۱ ماه از زمان تولدش خبر داد.

پیشتر اداره ثبت احوال تبریز از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری و اعلام کرده بود که باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزیند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

هرانا پیشتر طی گزارشاتی از صدور شناسنامه برای «آییل» فرزند سجاد جولانی شهروند ساکن اردبیل و «یاغیش» فرزند بابک قابل‌نژاد شهروند ساکن شاهین دژ، خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید