خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بهائیان شیراز؛ آزادی موقت سعید اتحاد و تداوم بازداشت ۶ شهروند دیگر

بهائیان شیراز؛ آزادی موقت سعید اتحاد و تداوم بازداشت ۶ شهروند دیگر

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه، سعید اتحاد شهروند بهائی بازداشت شده در شیراز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. وی پیشتر همزمان با ۶ شهروند دیگر به نام های قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، عالیه فروتن، بهروز فرزندی اردکانی و صدیقه اقدسی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول های انفرادی بازداشتگاه های نیروی انتظامی تحت نظر اطلاعات سپاه و بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز منتقل شد. همچنین وحید دانا و سعید عابدی نیز که در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه در این شهر بازداشت شده اند کماکان در سلول های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، سعید اتحاد شهروند بهائی بازداشت شده در شیراز به صورت موقت آزاد شد.

آزادی این شهروند ۲۹ روز پس از بازداشت با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

وی پیشتر همزمان با ۶ شهروند دیگر به نام های قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، عالیه فروتن، بهروز فرزندی اردکانی و صدیقه اقدسی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی  بازداشت و به سلول های انفرادی بازداشتگاه های نیروی انتظامی تحت نظر اطلاعات سپاه و بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز منتقل شد.

صدیقه اقدسی که روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه همزمان با بهروز فرزندی اردکانی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود، چند روز پیش از آزادی در پی وخامت حال، افزایش فشار خون و تپش قلب شدید پس از ویزیت پزشک با احتمال بروز سکته قلبی از بازداشتگاه به بیمارستان منتقل شده و چند روز بعد با تودیع قرار از همانجا آزاد شده بود. این امر در حالی است که علیرغم پیگیری‌های خانواده، تا زمان آزادی، خانواده خانم اقدسی از شرایط نامساعد جسمی او و انتقال به بیمارستان بی اطلاع بودند.

با گذشت ۲۹ روز از زمان بازداشت، سروش آبادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ و همچنین سیامک هنرور و عالیه فروتن در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه پلاک ۲۰۱ نیروی انتظامی شیراز، تحت بازداشت اطلاعات سپاه هستند. قاسم معصومی روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت ماه، از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده است.

در ادامه بازداشت گروهی شهروندان بهائی شیراز وحید دانا و سعید عابدی نیز در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل برخی از لوازم شخصی آنان را با خود بردند. این شهروندان هم اکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

وحید دانا و سعید عابدی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت در پرونده خود دارند. این شهروندان در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان، هریک به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند که این حکم توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس برای هریک به ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت. این شهروندان نهایتا در بهمن ماه ۹۷، با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید