خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای ۳ متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای ۳ متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – سه متهم در تهران از بابت اتهام سرقت در کنار سایر مجازات ها به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، ۳ متهم در تهران به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، اولین فرد متهم است که تابستان سال‌۹۸ در محدوده بزرگراه اشرفی اصفهانی با تهدید چاقو اقدام به از سرقت می‌کرده که در نهایت شناسایی و بازداشت شد.

متهم پس از انتقال به پلیس‌ آگاهی در بازجویی‌ها به پنج فقره زورگیری با سلاح سرد اقرار کرد. او که هر پنج‌نفر از مالباختگان را زخمی کرده بود راهی زندان شد و پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد تا اینکه در اولین جلسه روی میز هیئت قضایی شعبه دوازدهم دادگاه به ریاست قاضی تولیت قرار گرفت.

در جلسه دادگاه ۴ شاکی این متهم در خواست اشد مجازات را مطرح کردند و در پایان هیئت قضایی متهم را به حبس، شلاق، دیه و برگرداندن اموال مسروقه محکوم کرد.

دومین پرونده که در شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی حشمتیان رسیدگی شد، مربوط به دو سارقی بود که پس از گذاشتن وثیقه از کشور فرار کرده بودند.

پرونده دو متهم سال گذشته با شکایت‌های مشابه شهروندانی در مناطق شمال تهران مبنی بر سرقت مقرون به آزار تشکیل شد.

شمار شکایت‌ها به ۳۲‌نفر رسیده‌بود که سرانجام دو سارق با تلاش مأموران شناسایی و بازداشت شدند. متهمان که تبعه کشور افغانستان بودند تحت بازجویی قرار گرفتند و پس از اقرار به جرمشان راهی زندان شدند، اما چندی بعد با قرار وثیقه آزاد شدند. پرونده در حال کامل شدن بود که مأموران دریافتند متهمان از کشور فرار کرده‌اند.

بعد از طرح شکایت توسط دیگر شاکیان هیئت قضایی دو متهم را غیابی محاکمه کرد و هر کدام را به ۱۵‌سال و یک‌روز حبس، ۷۴‌ضربه شلاق و برگرداندن اموال مسروقه محکوم کرد.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید