خبرگزاری هرانا
امروز جمعه 10 اردیبهشت 1400, 29th of May 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ ساعت ۱۶:۴۲:۱۸

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی مریوان

زخمی شدن یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی مریوان

خبرگزاری هرانا – شامگاه چهارشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، شامگاه چهارشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی “ته‌ته” از توابع شهرستان مریوان، منجر به زخمی شدن یکی از آنها شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر رحمت‌الله قادرنژاد اهل شهرستان مریوان عنوان شده است.

این کولبر جهت مداوا به یکی از بیمارستان های سنندج منتقل شده است.

در این گزارش آمده است، نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی این کولبر را مورد هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

رحمت‌الله قادرنژاد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید