خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مرز سردشت

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مرز سردشت

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان سردشت واقع در استان آذربایجان غربی، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران، منجر به زخمی شدن یکی از آنها شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر سامان رسول پور اهل شهرستان سردشت عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی این کولبر را مورد هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

این کولبر جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی سردشت منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید