خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 5 اردیبهشت 1400, 29th of May 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ساعت ۹:۴۰:۵۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  فقدان مدیریت کارآمد؛ گزارشی از مصائب و محرومیت های اهالی روستای محمودآباد سروستان

فقدان مدیریت کارآمد؛ گزارشی از مصائب و محرومیت های اهالی روستای محمودآباد سروستان

خبرگزاری هرانا – اهالی روستای محمودآباد واقع در شهرستان سروستان و در فاصله ۲۵ کیلومتری شیراز، در سایه فقدان مدیریت کارآمد، با محرومیت های متعددی به صورت روزانه دست و پنجه نرم می کنند. از جمله این محرومیت ها می توان به نبود آب آشامیدنی سالم، فقدان بهداشت و عدم رعایت مسائل بهداشتی در سایه بحران آب، اعمال تبعیض در تخصیص زمین های منطقه و بحران مسکن، بروز سرقت های متعدد به دلیل فقر و همچنین نبود کلانتری در منطقه، فقدان جاده و راه ارتباطی مناسب و بعلاوه بیکاری قشر جوان به دلیل خشک شدن زمین های کشاورزی اشاره کرد. این در حالیست که علیرغم وعده های دیرینه مسئولین، اقدامی در خصوص رسیدگی به معضلات اهالی این روستا صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، اهالی روستای محمودآباد واقع در شهرستان سروستان و در فاصله ۲۵ کیلومتری شیراز، در سایه فقدان مدیریت کارآمد، با مصائب و محرومیت های متعددی روبرو هستند.

اهالی این روستا که بخش قابل توجهی از آنها سالخورده و کم توان هستند، در تشریح مشکلاتشان گفتند: علیرغم شیوع ویروس کرونا، به دلیل مشکلات آبی که در منطقه وجود دارد، میزان رعایت مسائل بهداشتی در حد صفر است. قریب به ۳ سال است که معضل آب روستا حادتر شده است؛ به‌گونه‌ای که در خرداد و  تابستان آب به‌صورت کامل قطع می‌شود و علاوه بر آن آب مصرفی اهالی شور و بی‌کیفیت است.

آنها افزودند: تنها از ساعت ۱۲ شب تا ۱۲ ظهر آب با فشار کم جریان دارد و این مقدار در تابستان به دو ساعت در روز کاهش پیدا می کند، این معضل برای کسانی که گاو و گوسفند و باغ دارند مشکلات زیادی به‌وجود آورده است. آب موجود را برای خوردن استفاده نمی‌کنیم بسیاری از خانواده‌ها برای آشامیدن از آب معدنی استفاده می‌کنند. چاه های روستا خشک و شور شده و خشکسالی کشاورزی را تعطیل و جوانان‌مان را بیکار کرده است.

طبق گفته‌های اهالی روستای محمودآباد از یک چاه برای ۳ روستای محمودآباد، مهارلوی کهنه و دوبنه در شهرستان سروستان استفاده می‌شود که این موضوع هم مشکلات و چالش‌هایی به‌همراه داشته است. شورای روستا سال‌هاست که مدعی پیگیری این معضل است، اما اقدامی برای رفع مشکل نمی‌شود.

اهالی روستای محمودآباد می گویند: ۸ سال پیش از این قول دادند که مشکل آب را حل کنند اما هنوز این مشکل حل نشده است. دوران ریاست جمهوری تمام شد اما آب به روستای ما نرسید!

آنها افزودند: یکی دیگر از مشکلات مردم این روستا که ۹۰ درصد آنها دامدار هستند، نهاده‌های دامی است که به دست روستایی‌ها نمی‌رسد، ولی به‌دلیل سیاست‌های غلط نرخ دام هم بالا نمی‌رود. به‌دلیل نبود آب حیواناتمان یک‌سوم شده است و امکان نگهداری از آنها را نداریم.

اهالی روستای محمودآباد معتقدند که این منطقه یکی از مناطق پردرآمد سروستان است که بخش عمده‌ای از گوشت شیراز را تأمین می‌کنند. به گفته آنها اگر یک هفته دامداری این منطقه فروش نداشته باشد بازار گوشت شیراز به‌هم می‌خورد، چرا که تأمین گوشت شیراز، اصفهان و یزد از این منطقه است. برای نمونه فقط در یک روز ۹۰۰ رأس دام فقط برای یزد فرستاده شده که نشان‌دهنده ظرفیت این روستا است.

یکی از دامداران منطقه در راستای صحبت روستاییان افزود: در این ۳ روستا هیچ کس جو با ارز دولتی دریافت نکرده است و همه اهالی آن را آزاد و با قیمت بیش از ۵هزار تومان می‌خرند. هر ۴ ماه باید ۱۵۰ هزار دام سبک وارد روستا شود تا پس از ۴ ماه دام پروار شود و به شیراز و دیگر نقاط برای تأمین گوشت ارسال شود اما اجازه نمی‌دهند و با ادعای قاچاق مانع کار دامداران هستند.

یکی دیگر از مشکلات روستاییان روستای محمودآباد نبود کلانتری نزدیک و سرقت‌های متعدد است.

یکی از اهالی می‌گوید: دزدی در این روستا به وفور اتفاق می افتد، به تازگی ۴ راس گوسفندم دزدیده شده است، اما به دلیل نبود کلانتری در منطقه امکان پیگیری موضوع برایم وجود ندارد. اگر اتفاقی بیفتد که لازم باشد با ۱۱۰ تماس بگیریم، تا نیروها به اینجا برسند اتفاق رخ داده و تمام شده است وکسی هم نیست که به این وضعیت رسیدگی کند.

یکی دیگر از اهالی روستای محمودآباد در خصوص مشکلاتی در زمره مسکن افزود: سرتاسر روستا صد قواره زمین بود که هیچ‌کدام به اهالی روستا داده نشده بلکه به افراد خارج از روستا تعلق گرفته است.

وی می‌گوید: من خودم سال ۹۰ یک زمین همین جا گرفته‌ام در صورتی که با این پول می‌توانستم کار دیگری انجام دهم اما هنگامی که به بنیاد مسکن می‌رویم به‌بهانه‌های مختلف رقم‌های متفاوتی از ما می‌گیرند.

مشکل دیگر روستای محمودآباد آسفالت و بهسازی کوچه‌ها است که توسط اداره گاز به‌طور کامل کنده و به حال خود رها شده است؛ هیچ‌کس هم پیگیری نکرده است.

عضو شورای سابق روستای محمودآباد در این باره می‌گوید: روستای محمودآباد جز دهستان مهارلوی شهرستان سروستان است و از روستاهای هدف گردشگری به حساب می‌آید.

به‌گفته وی طرح هادی روستا در سال ۸۶ به‌تصویب رسیده و از آن زمان مشکلات زیادی وجود داشته است. براساس آنچه این روستایی می‌گوید بهسازی در روستای محمودآباد انجام نشده است به‌گونه‌ای که از آن زمان تاکنون یک‌سوم یا یک‌چهارم روستا آسفالت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید