خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  با شکایت یک شکارچی غیرمجاز؛ ۳ محیط بان در آمل مجموعا به ۹ سال حبس و انفصال از خدمت محکوم شدند

با شکایت یک شکارچی غیرمجاز؛ ۳ محیط بان در آمل مجموعا به ۹ سال حبس و انفصال از خدمت محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان مازندران سه محیط بان ساکن آمل را مجموعا به ۹ سال حبس و ۳ سال انفصال از خدمت محکوم کرد. آنها در دادگاه بدوی به ۱۸ سال حبس و ۳ سال انفصال از خدمت محکوم شده بودند. محیط بانان مورد اشاره حدود ۴ سال پیش در حین انجام وظیفه با یک شکارچی غیرمجاز در منطقه‌ای کوهستانی به نام نمارستاق در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران درگیر می‌شوند که این پرونده با شکایت شکارچی متخلف علیه آنها گشوده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه محیط‌بان با شکایت یک شکارچی غیرمجاز توسط دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به حبس و انفصال از خدمت محکوم شدند.

بر اساس این حکم که توسط دادگاه تجدیدنظر استان مازندران صادر شده است، هر یک از محیط بانان به ۱۸ ماه حبس تعزیری، ۱۸ ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال و ۱ سال انفصال از خدمت محکوم شده‌اند. این حکم به دلیل درگیری این محیط بانان با یک شکارچی غیر مجاز و از بابت اتهاماتی مانند شرکت در تیراندازی، اخلال در نظم عمومی،قدرت‌نمایی با سلاح گرم، استفاده از دستبند، توقیف غیرمجاز و فحاشی، صادر شده است.

 زهرا کشوری، فعال محیط زیست طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در این خصوص گفته است که این محیط بانان از تاریخ ۱ خرداد ۱۳۹۹ از کار تعلیق شده‌اند و به دلیل قطع حقوق، مشکلات متعددی برایشان ایجاد شد و حالا هم باید ۱۸ ماه را در زندان بگذرانند.

این شهروندان پیشتر در دادگاه بدوی در مجموع به ۱۸ سال حبس و ۳ سال انفصال از خدمت محکوم شده بودند و با درخواست تجدیدنظرخواهی حکم در دادگاه تجدیدنظر نقض شد. اما پس از اعتراض شاکی به رای صادره پرونده مجددا بررسی و در نهایت این محیطبان‌ها به انفصال از خدمت و حبس محکوم شدند.

این محیط بانان چهار سال پیش به دنبال تیراندازی شکارچی به قصد شکار و در حین تعقیب و گریز وی در منطقه‌ای کوهستانی به نام نَمارِستاق در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران، اقدام به تیراندازی هوایی کرده و در نهایت با پنچر کردن لاستیک، خودرو شکارچی متخلف را متوقف می‌کنند. سپس فرد متخلف با محیط بانان درگیر شده و آنها برای بازداشت شکارچی ناچار به استفاده از اسپری فلفل و دستبند می‌شوند. در این رویداد به شکارچی متخلف آسیب جسمی وارد نشده است.

چندی پیش نیز محمدباقر محمدی لائینی، نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری، ضمن اعتراض به محکوم کردن این سه محیط بان صدور این احکام توسط دستگاه قضایی را بر خلاف عدالت خواند. وی در صحبت های خود خواستار حمایت از محیط بانان مذکور شد.

طی ماه جاری به دنبال انتشار خبر کشته شدن دو محیط بان در زنجان، جمعی از فعالان محیط زیست از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان شدند. رئیس قوه قضاییه نیز وعده مساعد حمایت قانونی از محیط بانان را داد. با این حال کمبود نیروی محیط بان و فشار مضاعف بر سایر نیروها، پایین بودن حقوق و دستمزد محیط‌بانان، وجود خلا در قانون به کارگیری سلاح توسط این نیروها، عدم رسیدگی به پرونده محیط‌بانان کشته شده و مفتوح ماندن آن، از جمله مشکلات اصلی این قشر از جامعه است که کماکان با آن روبه‌رو هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید