خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  در سایه فقدان حمایت قانونی؛ گزارشی از مصائب و مشکلات محیط بانان کشور

در سایه فقدان حمایت قانونی؛ گزارشی از مصائب و مشکلات محیط بانان کشور

خبرگزاری هرانا – طی ماه جاری دو محیط بان به نام‌های مهدی مجلل و میکاییل هاشمی در منطقه “فیله خاصه” استان زنجان در درگیری با متخلفان و بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی، جان خود را از دست دادند. بدنبال این واقعه جمعی از فعالان محیط زیست از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان شدند. رئیس قوه قضاییه نیز وعده مساعد حمایت قانونی از محیط بانان را داد. با این حال کمبود نیروی محیط بان و فشار مضاعف بر سایر نیروها، پایین بودن حقوق و دستمزد محیط‌بانان، وجود خلا در قانون به کارگیری سلاح توسط این نیروها، عدم رسیدگی به پرونده محیط‌بانان کشته شده و مفتوح ماندن آن، از جمله مشکلات اصلی این قشر از جامعه است که کماکان با آن روبه‌رو هستند. بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان محیط زیست، طی سال‌های گذشته ۴۰۰ محیط بان در درگیری با متخلفان محیط زیست مصدوم شدند و بیش از ۱۴۰ محیط بان نیز در حین خدمت جانشان را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرغم وعده رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان، کمبود نیروی محیط بان و فشار مضاعف بر سایر نیروها، پایین بودن حقوق و دستمزد محیط‌بانان، وجود مشکل در قانون به کارگیری سلاح توسط این نیروها، عدم رسیدگی به پرونده محیط‌بانان کشته شده و مفتوح ماندن پرونده‌های آنان، از مشکلات اصلی این قشر از جامعه است که کماکان با آن روبه‌رو هستند.

بنابر این گزارش، طی سالهای گذشته ۴۰۰ محیط بان در درگیری با متخلفان محیط زیست دچار صدمات جانی شدند و بیش از ۱۴۰ محیط‌بان نیز جانشان را از دست داده‌اند.

محیط بانان با چالش‌های زیادی از گذشته تا به امروز مواجه بوده‌اند، کمبود نیروی محیط بان و فشار مضاعف بر سایر نیروها، پایین بودن حقوق و دستمزد محیط‌بانان، وجود مشکل در قانون به کارگیری سلاح توسط این نیروها، عدم رسیدگی به پرونده محیط‌بانان کشته شده و مفتوح ماندن پرونده‌های آنان، از مشکلات اصلی این قشر از جامعه است که کماکان با آن روبه‌رو هستند.

این درحالی است که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در بهمن ماه سال گذشته در این باره گفت: همه مناطق رسمی سازمان محیط زیست اهمیت و ویژگی‌های منحصر به فرد دارند، زیرا هر کدام بر اساس پتانسیل‌های گیاهی و جانوری خاص انتخاب شده‌اند.

جمشید محبت خانی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر پارک‌های ملی و مناطق دارای گونه‌های در معرض خطر انقراض و مناطقی که به طریقی در مجاورت شهرها و مراکز جمعیتی قرار گرفته‌اند بیشتر مورد تهدید هستند و حفاظت از آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به کمبود محیط بان در کشور بیان کرد: کمبود نیرو سبب وارد شدن فشار مضاعف بر سایر نیروها، کاهش توان و عدم پوشش حفاظتی کامل مناطق شده و در این شرایط متخلفان به راحتی عمل مجرمانه خود را انجام می‌دهند.

محبت خانی در ادامه افزود: کمبود نیرو موجب کنترل نشدن به موقع صنایع آلاینده، حفاظت ناقص منطقه و در نتیجه حذف ذخایر ژنتیکی کشور توسط افراد سودجو می‌شود.

بنابر اعلام سازمان محیط زیست قرار بود که از ابتدای فروردین ماه سال ۱۴۰۰ حقوق محیط بانان کشور ۳۵ درصد افزایش یابد و ۲۴۰ محیط بان جدی استخدام شوند، اما هنوز هیچ کدام از این وعده‌های حمایتی محقق نشده است، این درحالی است که در پی جان باختن دو محیط بان زنجانی جمعی از فعالان محیط زیست با درخواست از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان شدند، قوانینی که تنها اسم حمایتی را به یدک می‌کشند.

در پی این موضوع رئیس قوه قضاییه بر رسیدگی سریع و دقیق بر موضوع و روشن کردن وضعیت مجرمان و کیفر آن‌ها تاکید کرد.

وی گفت: باید محیط بانان و مامورانی که وظیفه حفاظت از محیط زیست را برعهده دارند، حمایت قانونی شوند و پشتیبانی و حمایت قانونی از آنان امری ضروری است.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: لازم است مسئولین در بخش‌های مختلف خودشان را موظف بدانند که با همکاری و پشتیبانی جدی همه نیرو‌ها و مرزبانان که در میدان حفظ و حراست از ثروت‌های ملی و مرز‌های کشور هستند پشتیبانی حقوقی، قانونی و قضایی شوند و این قضیه یک امر بسیار ضروری است.

جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست نیز در تاریخ ۲۰ فروردین ماه سال جاری درباره وجود مشکلاتی در قانون به کارگیری سلاح برای محیط بانان اظهار کرد: سال گذشته قانونی مبنی بر به کارگیری سلاح محیط بانان همچون ماموران پلیس تصویب و بعد از تأیید شورای نگهبان به سراسر کشور ابلاغ شد که محیط بانان در این قانون، حمایت بیمه‌ای و قضایی شدند.

وی ادامه داد: در این قانون، محیط بانان تنها زمانی که جانشان یا جان همکارشان در خطر باشد اجازه استفاده از سلاح را داشتند، اما خلأ این قانون این است که وقتی محیط بانان در منطقه حفاظت شده افرادی را سوار بر خودرو یا موتور با سلاح گرم ببیند، شکار زده باشند یا نزده باشند تا زمانی که به سمت محیط بانان هدف گیری و شلیک نکنند، محیط بانان اجازه شلیک ندارند و شکارچی غیرمجاز حتی اگر شکار هم کرده باشند می‌توانند به راحتی با سلاح گرم در منطقه تردد کنند.

محبت خانی گفت: طبق این قانون، حالت پدافندی برای محیط بانان تصویب شده، اما ما باید به این فکر باشیم که محیط بانان تنها منتظر عمل طرف مقابل نباشند که عکس العمل نشان دهند، چون امکان دارد شکارچی در همان ابتدا سر محیط بان را نشانه بگیرد و محیط بان کشته شود و در این جا دیگر عکس العملی برای محیط بان وجود ندارد، چون جان خود را از دست داده است.

وی افزود: نیاز است در این رابطه یک ماده قانونی به این موضوع اضافه شود مانند زمانی که فردی مسلح در حال فرار باشد پلیس دستور ایست می‌دهد و اگر فرد مسلح متوقف نشد، پلیس اجازه شلیک از کمر به پایین فرد مسلح را دارد و می‌تواند تیر هوایی بزند.

محبت خانی تصریح کرد: در رابطه با قانون بکارگیری سلاح محیط بانان باید به گونه‌ای قانون را اصلاح شود که اگر فردی با اسلحه به صورت غیرمجاز داخل منطقه حفاظت شده است، محیط بان بتواند دستور ایست دهد و اگر فرد متوقف نشد، در شلیک هوایی مانند پلیس رفتار کند.

وی اضافه کرد: در رابطه با اصلاحیه قانون، مجلس هم اعلام آمادگی کرده و ما به دنبال اصلاح قانون بکارگیری سلاح محیط بانان هستیم تا این نیرو‌های با ایمنی بتوانند حافظ طبیعت کشور باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید