خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران راه ‌آهن سیاه بیشه لوشان

معوقات مزدی کارگران راه ‌آهن سیاه بیشه لوشان

خبرگزاری هرانا – کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن سیاه بیشه لوشان در استان گیلان از عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن سیاه بیشه لوشان از بابت عدم پرداخت معوقات مزدی و بیمه ای خود گلایه‌مند هستند.

به گفته کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن سیاه بیشه لوشان که به‌صورت قراردادی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری در خطوط ریلی مشغول کارند، با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: با توجه به اینکه کارگران این ناحیه حداقل‌های مزدی را دریافت می‌کنند، پرداخت نشدن حدود دو ماه مزد، مشکلات معیشتی آن‌ها را دو چندان می‌کند.

این کارگران نیمی از حقوق بهمن و حقوق کامل اسفند ۹۹ خود را به همراه نیمه نخست فروردین ۱۴۰۰ را از کارفرما طلبکارند.

کارگران با بیان اینکه در حال حاضر شش سال است ما کارگران سیاه بیشه لوشان از خدمات بیمه تکمیلی و امکانات درمانی آن محروم هستیم، افزودند: چرا باید پیمانکار طبق قراردادی منعقد شده ماهیانه مبلغ ۱۷۴ هزارتومان از حقوق حداقلی کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر کند اما به حساب شرکت‌های بیمه گذار واریز نکند. این اقدام شرکت پیمانکار ظلم در حق کارگران و خانوادهایشان است.

به گفته آن‌ها، امروز بیمه تکمیلی سوهان روح کارگران ابنیه فنی شده است. شرکت‌های بیمه‌گر نباید قرارداد بیمه تکمیلی را به گونه‌ای منعقد کنند که کارگران دست‌شان به جایی بند نباشد و برای پوشش بیمه تکمیلی متکی به کارفرمایان باشند. در حال حاضر چندین سال است علارغم اعتراضات مکرر کارگران ابنیه فنی، کارفرما هیچ عکس‌العملی به مطالبات کارگران ندارد و هر روز مشکلات بیشتر می‌شود.

این کارگران با بیان اینکه ما با بیمه‌های درمان تکمیلی و رویه‌ای که پیمانکاران در پیش گرفته‌اند به شدت مخالفیم در ادامه افزودند: ما کارگران قانون الزام درمان تامین اجتماعی را داریم که از سال ۱۳۶۸ در مجلس تصویب شده است. بر اساس این قانون بیمارستان‌های ملکی سازمان تامین اجتماعی مکلف به ارایه خدمات به کارگران و بازنشستگان هستند و دیگر نیازی به بیمه تکمیلی و تحمل مشکلات آن نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید