خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه 23 فروردین 1400, 29th of May 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۱/۲۳ ساعت ۱۸:۲۷:۱۸

    خانه  > کارگران  >  در سایه عدم نظارت بر ایمنی و بهداشت محیط کار؛ شرایط بغرنج کارگران آجرپزخانه های پیرانشهر

در سایه عدم نظارت بر ایمنی و بهداشت محیط کار؛ شرایط بغرنج کارگران آجرپزخانه های پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – شهرستان پیرانشهر یکی از محروم ترین مناطق استان آذربایجان غربی است که بعضا مردمانش در سایه فقر و تنگدستی از زن و مرد و کودک برای امرار معاش مجبور هستند بدون عقد قرارداد به مشاغل پر خطری همچون کار در کوره‌پزخانه‌ها روی بیاوردند. کوره‌پزخانه‌هایی که در سایه عدم نظارت بازرسان اداره کار به یکی از پرخطرترین محیط های کاری تبدیل شده و خطر حوادث ناشی از کار و شرایط نا مساعد بهداشتی، همواره سلامت و حتی جان آن‌ها را تهدید می‌کند. ایوب کارگری ۲۳ ساله بود که سال گذشته در اثر حادثه‌ای در یکی از کوره‌پزخانه‌های این شهرستان جان خود را از دست داد که به گفته همکارانش ناایمن بودن تجهیزات کارگاه عامل مرگ وی بودند. مطابق با قانون کار، وزارت کار و امور اجتماعی موظف به نظارت بر اجرای صحیح قوانین و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به حفاظت فنی است. مستند “رنج آجرپزان” ساخته مسعود قادری، روزگار سخت کارگران آجرپزخانه‌های شهر پیرانشهر را به تصویر کشیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، شهرستان پیرانشهر یکی از محروم ترین مناطق استان آذربایجان غربی است که بعضا مردمانش در سایه فقر و تنگدستی از زن و مرد و کودک برای امرار معاش مجبور هستند بدون عقد قرار داد با کمترین دستمزدها به مشاغل پر خطری همچون کار در کوره‌پزخانه‌ها روی بیاوردند.

بر اساس این گزارش، برخی از کارگران با سابقه‌ای بیش از ۲۰ سال کار، همچنان از حق داشتن بیمه محروم هستند و در صورت پرداخت بیمه این کارگران از دستمزد آنان کسر می‌شود.

به گفته کارگران با سابقه: طی این سال ها از هیچ ارگانی برای نظارت به محیط کارگاه نیامده‌اند.

نشمیل، یکی از کارگران کارگاه های آجرپزی با اشاره به اینکه در سایه فقر و نبود کار مجبور به فعالیت در این کار شده است، افزود: ما ۶ ماه از سال را در خوابگاه‌های کارگاه اقامت داریم که از داشتن آب شرب سالم، حمام و سرویس بهداشتی تمیز محروم است و این امر باعث بیماری کودکان‌مان شده.

ایوب جوانی ۲۳ ساله بود که سال گذشته در اثر حادثه‌ای در یکی از کوره‌پزخانه‌های این شهرستان جان خود را از دست داد که به گفته همکارانش ناایمن بودن تجهیزات در سایه عدم نظارت بازرسان اداره کار بر این کارگاه‌ها، در مرگ وی نقش داشت.

مطابق با قانون کار، وزارت کار و امور اجتماعی موظف به نظارت بر اجرای صحیح قوانین و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به حفاظت فنی است و از محیط های کاری باید بازرسی مستمر همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص صورت گیرد.

مستند “رنج آجرپزان” ساخته مسعود قادری است که روزگار سخت کارگران آجرپزخانه‌های شهر پیرانشهر را به تصویر کشیده است، در ادامه می‌آید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید