خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 22 فروردین 1400, 29th of May 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ساعت ۷:۲۸:۰۷

    خانه  > سایر گروهها  >  گلستان؛ صدور بیش از ۶ هزار حکم جایگزین حبس طی سال ۹۹

گلستان؛ صدور بیش از ۶ هزار حکم جایگزین حبس طی سال ۹۹

خبرگزاری هرانا – رئیس کل دادگستری استان گلستان از صدور بیش از ۶ هزار حکم جایگزین حبس در این استان طی سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، طی سال ۹۹ در استان گلستان، بیش از ۶ هزار حکم جایگزین حبس صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان گلستان عنوان کرد: قضات استان گلستان سال گذشته برای ۶ هزار نفر به جای زندان، حکم مجازات جایگزین حبس صادر کردند که این ارقام نشانگر افزایش ۳۵ درصدی صدور آراء مجازات جایگزین حبس در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ است.

هادی هاشمیان افزود: الزام به خدمات عمومی رایگان، دوره مراقبت، جزای نقدی و نظارت با پابند‌های الکترونیکی از جمله آراء جایگزین زندان بود که قضات برای محکومان صادر کردند.

وی ادامه داد: پارسال کسانی که به استفاده از آراء جایگزین حبس مکلف شدند، بیش از ۴ هزار اصله نهال در عرصه‌های جنگلی و مرتعی شهرستان‌های رامیان، علی آبادکتول، کلاله و بندرگز کاشتند.

هاشمیان اظهار کرد: این مجازات‌ها برای کسانی که جرایم سبک مرتکب شدند و سابقه دار نبودند و همچنین برای مجرمانی که امنیت شهروندان را به مخاطره نمی‌اندازند، صادر شده است.

هاشمیان با اشاره به آثار و نتایج آراء جایگزین حبس گفت: برای نمونه در شهرستان ترکمن در یک اقدام ابتکاری محکومان به انجام خدمات عمومی رایگان زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان، ویدئو‌های آموزشی به زبان ترکمنی برای آموزش مسائل حقوقی و پیشگیری از جرم، تهیه و در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

گفتنی است که با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید