خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, کودکان  >  پس از ۹ ماه کارشکنی اداره ثبت احوال اردبیل؛ شناسنامه «آییل» صادر شد

پس از ۹ ماه کارشکنی اداره ثبت احوال اردبیل؛ شناسنامه «آییل» صادر شد

خبرگزاری هرانا – سجاد جولانی شهروند ساکن اردبیل روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه، از صدور شناسنامه برای دخترش “آییل” پس از گذشت ۹ ماه از زمان تولدش خبر داد. پیشتر اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل، از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری و به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده بود که در عوض نام دخترانه «آییل» به معنای بیداری، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، شناسنامه آییل، دختر ۹ ماهه اردبیلی پس از مدتها پیگیری خانواده صادر شد.

سجاد جولانی، پدر این کودک، روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه، با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از صدور شناسنامه برای دخترش “آییل” پس از گذشت ۹ ماه از زمان تولدش خبر داد.

پیشتر اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل، از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری و به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده بود که در عوض نام دخترانه «آییل» به معنای بیداری، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

سجاد جولانی، نوازنده ساز باغلاما و خواننده اهل و ساکن اردبیل است.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

هرانا پیشتر طی گزارشی از مخالفت ادارات ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت دو کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی خبر داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید