خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارش تکمیلی بخشنامه عفو؛ اعزام به مرخصی و آزادی ۴۰ زندانی سیاسی از زندان تهران بزرگ

گزارش تکمیلی بخشنامه عفو؛ اعزام به مرخصی و آزادی ۴۰ زندانی سیاسی از زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز دوشنبه ۱۶ فروردین، دستکم ۴۰ زندانی سیاسی به نام های فرشاد امین، عباس عبداللهی، داوود غفاری، محمد امین، محمد رشیدی، میربهنود اسمعیلی، نادر عرب زاده، حمیدرضا افشار، حشمت دشتیانی، متین ایزدی، محمد علیجانی، علیرضا رضایی، ابوالفضل شهبازی، مهدی قلندری، شاهین نظرزاده، محمد آهنگریان، محمد مهدی عبداله وند، ساحل رضایی، کیانوش جمالی، احمدعلی حاتمیان، پوریا میرزایی، ذبیح قومیانی، اسماعیل زارعیان، جمیل قهرمانی، احسان خزایی، دانیال بخشی، رضا بیات، علی قهرمانی، فرزاد قهرمانی، حمید کوهی، رضا عبدی، محسن عبدی، محمد معلمیان، رضا صلواتی، توحید فتوحی، مهدی حسنی پور، هادی خاتمیان، سیامک پایمرد، محمدباقر سوری، مجید قره باغی و حسین آرمند به دنبال صدور بخشنامه عفو از زندان تهران بزرگ آزاد و یا با وعده آزادی، با تودیع قرار به مرخصی اعزام شدند. بر اساس بخشنامه عفو و تبدیل مجازات از میان یک هزار و ۸۴۹ زندانی شامل این بخشنامه، تنها حدود ۰.۶ درصد از ابن تعداد به محکومین امنیتی از جمله برخی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ اختصاص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، دستکم ۴۰ زندانی سیاسی با صدور بخشنامه عفو، به صورت زودهنگام از زندان تهران بزرگ آزاد و یا با وعده آزادی به مرخصی اعزام شدند.

اسامی این زندانیان فرشاد امین، عباس عبداللهی، داوود غفاری، محمد امین، محمد رشیدی، میربهنود اسمعیلی، نادر عرب زاده، حمیدرضا افشار، حشمت دشتیانی، متین ایزدی، محمد علیجانی، علیرضا رضایی، ابوالفضل شهبازی، مهدی قلندری، شاهین نظرزاده، محمد آهنگریان، محمد مهدی عبداله وند، ساحل رضایی، کیانوش جمالی، احمدعلی حاتمیان، پوریا میرزایی، ذبیح قومیانی، اسماعیل زارعیان، جمیل قهرمانی، احسان خزایی، دانیال بخشی، رضا بیات، علی قهرمانی، فرزاد قهرمانی، حمید کوهی، رضا عبدی، محسن عبدی، محمد معلمیان، رضا صلواتی، توحید فتوحی، مهدی حسنی پور، هادی خاتمیان، سیامک پایمرد، محمدباقر سوری، مجید قره باغی و حسین آرمند احراز شده است.

بر اساس بررسی صورت گرفته توسط هرانا، از این میان آزادی ساحل رضایی به صورت مشروط صورت گرفته و همچنین رضا عبدی، محسن عبدی و محمد معلمیان با پابند الکترونیکی، به صورت موقت و تا زمان تعیین تکلیف عفو از این زندان آزاد شدند. با توجه به شیوه های مختلف آزادی و اعزام به مرخصی این زندانیان، مشخص نیست با تعیین تکلیف بخشنامه عفو، مرخصی چه تعداد از این افراد به آزادی دائم ختم خواهد شد.

هرانا در روزهای اخیر نیز از آزادی ۶ زندانی دیگر به نام های محمد آدم، مهدی وحیدی، مهدی باقری و ایمان مرزان بخش، امیر احسان قاضی، رامین باقریان از زندان تهران بزرگ در ارتباط با بخشنامه عفو خبر داده بود.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک هزار و ۸۴۹ زندانی را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت آیت الله خامنه ای قرار گرفت. گفته می شود نها حدود ۰.۶ درصد این تعداد، یعنی ۱۰۰ نفر از محکومین امنیتی را شامل شده است که تعدادی از زندانیان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ را نیز در بر می گیرد.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید