خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با تعویق مجازات حبس؛ سمانه نوروزمرادی از زندان رشت آزاد شد

با تعویق مجازات حبس؛ سمانه نوروزمرادی از زندان رشت آزاد شد

خبرگزاری هرانا – سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی امروز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه به دنبال موافقت نماینده دادستان تهران با تعویق مجازات حبس، با تودیع قرار کفالت از زندان لاکان رشت آزاد شد. خانم نوروزمرادی که از بیماری لوپوس مفصلی رنج می برد و علیرغم نیاز به بستری جهت تخلیه عفونت سینه و درمان کیست مویی تاکنون از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰،  سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی با تودیع قرار کفالت از زندان لاکان رشت آزاد شد.

پس از پیگیری‌های مکرر خانواده نوروزمرادی، پیشتر نماینده دادستان تهران موافقت خود را نسبت به تعویق مجازات، به دلیل عدم تحمل حبس این زندانی سیاسی اعلام کرد. با این وجود با کارشکنی و عدم هماهنگی مسئولان خانم نوروز مرادی تا دقایقی پیش در زندان لاکان رشت در حال تحمل دوران محکومیت خود بود.

پیش از این نیز دادستانی تهران به بهانه عدم مطابقت رای پزشکی قانونی تهران و رشت با آزادی خانم نوروزمرادی مخالفت کرده بود.

خانم نوروز مرادی در تاریخ ۲۰ مهرماه ۹۹ پس از تشخیص کیست مویی توسط پزشک بهداری زندان و اعلام نیاز به عمل جراحی به بیمارستان امام خمینی اعزام شد اما بدون رسیدگی پزشکی مناسب به زندان اوین بازگردانده شد.

پیشتر هرانا در گزارشی از شرایط پیشرفت بیماری لوپوس مفصلی خانم نوروز مرادی خبر داده بود.

سمانه نوروز مرادی شهریورماه ۹۷ به اتهام هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از دو هفته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

خانم نوروز مرادی سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال آن قابلیت اجرایی داشت. این حکم نهایتاً به دلیل عدم اعتراض و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

این زندانی سیاسی ۳۴ ساله در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۸ پس از احضار به دادسرا مجددا بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا به صورت ناگهانی در تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۹ از زندان اوین به زندان لاکان رشت منتقل شد.

خانم نوروز مرادی در پرونده‌ای که نوروز امسال در دوره اعزام وی به مرخصی برای او گشوده شد، به “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید