خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  پنج متهم اقتصادی به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند

پنج متهم اقتصادی به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – بنابر اعلام دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رباط ‌کریم، پنج عضو شورای اسلامی شهر جدید پرند در کنار سایر مجازات ها به شلاق محکوم شده و پس از قطعیت این حکم بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شدند. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رباط ‌کریم گفت که ۵ متهم اقتصادی در کنار سایر مجازاتها به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند.

رحیم علیش‌پور در اینباره گفت: این پنج نفر از اعضای شورای اسلامی شهر جدید پرند که برای آن‌ها به اتهام فساد مالی پرونده قضایی تشکیل شده بود و رسیدگی‌های لازم در این چند مدت انجام و نهایتا در محاکم بدوی و تجدید نظر برای هر یک از این افراد، اقدام قضایی قطعی و لازم‌الاجرا صادر شد.

وی افزود: یکی از این متهمان به ۱۸ ماه و چهار نفر دیگر به ۵ سال حبس، جریمه نقدی، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

دادستان رباط کریم اظهار کرد: بعد از اینکه احکام قطعی و لازم‌الاجرا در محاکم قضایی ثبت شد، برای آن‌ها احضاریه ارسال و اخطار لازم صادر شد که طبق قانون، ظرف مدت پنج روز خود را به دادستانی جهت اجرای حکم معرفی کنند، ولی آنها بعد از ابلاغ مراجعتی نداشتند و به همین جهت حکم جلب آن‌ها از طریق مراجع انتظامی صادر شد.

علیش‌پور ادامه داد: متهمین با حکم جلب به دادستانی و نهایتاً برای اجرای حکم به زندان معرفی شدند.

وی در خصوص بازداشت آخرین فرد متواری که به تازگی بازداشت شده است، تصریح کرد: آخرین فرد متهم این پرونده شخصی بود که در شهر رشت استان گیلان مخفی شده بود که با دادن نیابت قضایی به شهرستان رشت، توسط پلیس اطلاعات و امنیت در روز چهارشنبه هفته گذشته دستگیر و برای اجرای حکم به زندان معرفی شد.

دادستان رباط کریم در پایان خاطرنشان کرد: هر پنج نفری که مرتکب فساد و پرونده آن‌ها تشکیل و تکمیل شده بود در حال حاضر در ندامتگاه تهران بزرگ در حال گذراندن محکومیت خود هستند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید