خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  پس از صدور حکم تبرئه؛ دادگاه تجدیدنظر رضا سیدنوری را به جزای نقدی محکوم کرد / سند

پس از صدور حکم تبرئه؛ دادگاه تجدیدنظر رضا سیدنوری را به جزای نقدی محکوم کرد / سند

خبرگزاری هرانا – رضا سیدنوری، فعال ترک (آذربایجانی) در پی اعتراض دادستان به برائت وی، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به پرداخت جزای نقدی محکوم شد. آقای سیدنوری پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه کیفری دو پارس آباد مغان از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا سیدنوری، فعال ترک (آذربایجانی) به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به مستشاری سیدشاکر موسوی و قدیر محمدی در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۹ صادر و اخیرا به وی ابلاغ شده است، رضا سیدنوری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به پرداخت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این شهروند پیشتر در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو پارس آباد مغان از اتهامات “تبلیغ علیه نظام، توهین به بنیانگذار و توهین به رهبری” تبرئه شده بود.  اما پس از تبرئه، پرونده وی با اعتراض دادستان عمومی و انقلاب اردبیل به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده شد.

آقای سیدنوری در تاریخ ۲۷ مهرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در پارس آباد مغان بازداشت و یک روز بعد با تودیع قرار ۷۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات اخیر در منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه ۹۹ نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید