خبرگزاری هرانا
امروز پنجشنبه 5 فروردین 1400, 17th of August 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۱/۰۵ ساعت ۸:۱۷:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی سلماس

مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی سلماس

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۴ فروردین‌، یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی سلماس واقع در استان آذربایجان غربی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز چهارشنبه ۴ فروردین‌ ۱۴۰۰، یک کولبر در حین کولبر در پی سرما شدید و گم کردن مسیر در ارتفاعات مرزی سلماس بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر فهیم مامدی قزل کند، ۳۵ ساله اهل سلماس، متاهل و دارای دو فرزند عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید