خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعزام به مرخصی مهران فتاحی و مهرداد صدری از زندان ارومیه

اعزام به مرخصی مهران فتاحی و مهرداد صدری از زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – مهران فتاحی، زندانی سیاسی روز پنج‌شنبه ۲۸ اسفندماه از زندان ارومیه به مرخصی اعزام شد. مهرداد صدری، زندانی امنیتی نیز روز چهارشنبه ۲۷ اسفند از این زندان به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۹، مهران فتاحی، زندانی سیاسی از زندان ارومیه به مرخصی اعزام شد.

آقای فتاحی شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حدود ۱ ماه و نیم بعد، پس از پایان بازجویی‌ها با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مهران فتاحی پیشتر توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی نجف زاده از بابت اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. در مرحله تجدید نظر حکم صادره در خصوص اتهام تبلیغ علیه نظام تائید و حکم صادره در خصوص اتهام توهین به رهبری به ۱۵ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون آیین دادسری کیفری، مجازات اشد، یعنی ۱۵ ماه حبس در خصوص این پرونده قابل اجرا بوده است.

آقای فتاحی همچنین در پرونده ای دیگر توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ارومیه از بابت اتهام توهین به مقدسات به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدید نظر به یک سال حبس کاهش پیدا کرد.

با ادغام این دو پرونده حکم ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به حداکثر مجازات این اتهام، یعنی ۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده و با اعمال بخشنامه کاهش مجازات تعزیری به ۳۷ ماه حبس تعزیری تبدیل و قابلیت اجرایی دارد. این در حالی است که بدون ادغام دو حکم، از بابت پرونده دادگاه انقلاب ۱۵ ماه حبس تعزیری و از بابت پرونده دادگاه کیفری ۱ سال و مجموعا ۲۷ ماه حبس در خصوص وی قابل اجرا بود.

بهمن‌ماه امسال محکومیت آقای فتاحی به دنبال درخواست تجمیع احکام به ۳ سال و یک ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد.

مهران فتاحی، ۳۷ ساله و متاهل است. وی از خردادماه امسال تاکنون در بند سیاسی زندان ارومیه دوره محکومیت خود را سپری می‌کرد.

همچنین مهرداد صدری، زندانی امنیتی نیز روز چهارشنبه ۲۷ اسفند از  زندان ارومیه به مرخصی اعزام شده بود.

مهرداد صدری در فروردین ۱۳۹۷ به اتهام جاسوسی برای دول متخاصم بازداشت و به یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه ارتش در تهران منتقل شد.

وی نهایتا پس از ۱۵ ماه بازجویی در بازداشتگاه ارتش، بدون داشتن وکیل در شعبه ۱ دادسرای نظامی ۴ تهران محاکمه و به اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای دول متخاصم” به ۲۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان ارومیه محکوم شد.

آقای صدری خردادماه ۹۸ از بازداشتگاه ارتش در تهران به خوابگاه ۸ زندان ارومیه منتقل شد و نهایتا در تاریخ ۱۱ دیماه به بند سیاسی این زندان منتقل شد.

مهرداد صدری، ۳۵ ساله، متاهل، اهل تهران و افسر سابق ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید