خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پس از اقدام به خودکشی؛ گزارشی از آخرین وضعیت سیامک مقیمی در زندان تهران بزرگ

پس از اقدام به خودکشی؛ گزارشی از آخرین وضعیت سیامک مقیمی در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – سیامک مقیمی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ امروز دوشنبه ۲۵ اسفندماه از بند قرنطینه به سالن محل حبس خود در بند عمومی این زندان منتقل شد. این زندانی در تاریخ ۶ اسفندماه از طریق بریدن رگ دست و شکم خود اقدام به خودکشی کرد. با وجود اینکه پس از اعزام به بیمارستان با تعداد بسیاری بخیه داخلی و سطحی از خونریزی و مرگ او جلوگیری شد در شرایط نامناسبی ۱۸ روز گذشته را در قرطینه زندان به سر برد. آقای مقیمی علیرغم ابتلا به بیماری اعصاب و روان و بستری طولانی مدت وی پیش از بازداشت، با بی توجهی مسئولان، کماکان در زندان تهران بزرگ در حال تحمل دوران محکومیت خود است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹، سیامک مقیمی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ از بند قرنطینه به بند محل حبس خود منتقل شد.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی، علیرغم اینکه پس از اقدام به خودکشی و اعزام به بیمارستان، ساعد و شکم آقای مقیمی تعداد زیادی بخیه داخلی و سطحی خورده است، وی از بیمارستان به بند قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شده و ۱۸ روز گذشته را بدون امکانات و رسیدگی پزشکی در فضایی بسیار نامناسب نگهداری شده است. گفته می شود کارشکنی میرزاآقایی رئیس اندرزگاه و امضا نکردن نامه های اداری باعث نگهداری او در قرنطینه این زندان شده بود.

گفته می‌شود که از زمان روی کار آمدن میرزاآقایی، رئیس اندرزگاه هر نامه‌نگاری اداری زندانیان به مدت ۲۰ روز به طول می‌انجامد. امری که پیش از این به صورت روزانه انجام می‌شد.

سیامک مقیمی در ساعات پایانی شب چهارشنبه ۶ اسفندماه در پی اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست و شکم خود به بیمارستان منتقل شده بود. علیرغم ابتلای آقای مقیمی به بیماری اعصاب و روان و بستری طولانی مدت وی پیش از بازداشت، با بی توجهی مسئولان، کماکان در زندان تهران بزرگ در حال تحمل دوران محکومیت خود است.

به گفته یک منبع مطلع، وی تحت تاثیر صحبت های میرزاآقایی، رئیس اندرزگاه خطاب به زندانیان اعتراضات سراسری آبان ماه، مبنی بر اینکه “هیچ حقی به شما تعلق نمی گیرد” دست به خودکشی زده بود. مسئولان زندان با تشکیل شورای انضباطی در زندان و پرونده های انضباطی برای زندانیان، آن ها را با محرومیت از مرخصی و تعلق نگرفتن حق آزادی مشروط تهدید می کنند. این اقدام مشکلات روحی و روانی مضاعفی را براى برخی زندانیان ایجاد کرده است.

سیامک مقیمی، در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در شهرستان پرند توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد و با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای مقیمی در بازپرسی دادسرای پرند تفهیم اتهام شد و پس از ارسال پرونده به شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی محمدرضا عموزاد، رئیس این شعبه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور” مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

آقای مقیمی پیشتر نیز در تاریخ ۵ بهمن ماه ۹۸، در پی مطلع شدن از صدور حکم ۱۰ سال حبس توسط دادگاه انقلاب تهران دست به خودکشی زده بود.

بازداشت، محکومیت و تداوم حبس این زندانی در حالی صورت گرفته که وی تا یک هفته پیش از بازداشت به صورت طولانی مدت جهت درمان در آسایشگاه بیماران اعصاب و روان بستری بوده و تحمل حبس در این شرایط وضعیت وی را وخیم تر کرده است.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید