خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اسماعیل عبدی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

اسماعیل عبدی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان امروز شنبه ۲۳ اسفندماه، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. انتقال آقای عبدی بدون اطلاع قبلی و با دستور دادستان تهران صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

با وجود مخالفت آقای عبدی، انتقال وی ساعت ۱۰ صبح امروز و بدون اطلاع قبلی صورت گرفته است. در زمان انتقال توسط مسئولان زندان گفته شده که این اقدام با دستور دادستان تهران صورت می‌گیرد.

این فعال صنفی معلمان پیشتر در تاریخ ۱۷ اسفندماه در اعتراض به ایجاد محدودیت‌های جدید و محروم شدن از حق تماس همزمان با انتقال به بند ۶ این زندان دست به  اعتصاب غذا زده و ۲۰ اسفندماه پس از تامین خواسته‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گفته یک منبع مطلع انتقال آقای عبدی از بند ۸ به بند ۶ زندان اوین برخلاف اصل تفکیک جرائم و به بهانه مسائلی ازجمله شعرخوانی و سخنرانی در مراسم یادبود بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی که چندی پیش جان باخت، صورت گرفته است.

اسماعیل عبدی در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۴ زمانی که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودن خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی، بازداشت شد. وی پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت در اسفندماه همان سال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی در خصوص وی قابل اجرا است.

آقای عبدی، در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۸، در پی شیوع ویروس کرونا در کشور از زندان اوین به مرخصی اعزام شده و روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالیکه به دنبال صدور بخشنامه ی مرخصی از سوی قوه قضاییه، برای تمدید مرخصی خود به دادیاری زندان اوین مراجعه کرده بود، بازداشت به زندان فرستاده شد.

این معلم زندانی در تیر ماه سال ۱۳۹۰ با استناد به ماده ۵۰۰ (تبلیغ علیه نظام) و ۵۰۵ (ارتباط با دول متخاصم)، به ده سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده بود. اردیبهشت‌ماه امسال حسین تاج وکیل مدافع آقای عبدی، از ابلاغ مجدد حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی برای موکلش خبر داد. مهرماه امسال درخواست این شهروند برای اعاده دادرسی توسط شعبه‌ ۱۴ دیوان عالی کشور رد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید