خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها, کودکان  >  تصفیه خانه های نمادین و آب آشامیدنی آلوده؛ ابتلای ۷ نفر از اهالی روستای «قجریه ۲» اهواز به هپاتیت آ

تصفیه خانه های نمادین و آب آشامیدنی آلوده؛ ابتلای ۷ نفر از اهالی روستای «قجریه ۲» اهواز به هپاتیت آ

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه، عبدالامیر سلیمانی‌زاده، عضو شورای روستای قجریه ۲ از توابع بخش اسماعیلیه اهواز از ابتلای هفت نفر از اهالی این روستا از جمله ۵ کودک به بیماری هپاتیت A به دلیل آلودگی آب شرب این منطقه خبر داد. او می گوید که از حدود یک ماه پیش مواردی از ناراحتی‌های گوارشی در کودکان این روستا مشاهده شده که نتیجه آزمایش‌ها ابتلا به بیماری هپاتیت (A) ناشی از نوشیدن آب آلوده را نشان داده است. به گفته وی نمونه هایی از ابتلا به این بیماری در روستای “مکسر” که در مجاورت این روستا قرار دارد نیز گزارش شده است. طبق اظهارات سلیمانی‌زاده، روستای قجریه تصفیه‌خانه آب ندارد و تنها یک تصفیه خانه در روستای مجاور واقع است، با این حال آب روستا تصفیه و کلرزنی نمی‌شود و تاسیسات آب روستایی بیشتر حالت نمادین دارد و غیرفعال است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹، عضو شورای روستای قجریه ۲ از توابع بخش اسماعیلیه اهواز از ابتلای هفت نفر از اهالی این روستا از جمله ۵ کودک به بیماری هپاتیت A به دلیل آلودگی آب شرب این منطقه خبر داد.

عبدالامیر سلیمانی‌زاده در این خصوص گفت: مشکلات آب شرب این روستا و روستاهای اطراف دیر زمانیست که وجود دارد اما از حدود یک ماه پیش مواردی از ناراحتی‌های گوارشی کودکان روستا از جمله اسهال و تهوع اتفاق افتاد که در ابتدا گمان کردیم مبتلا به کرونا شده‌اند، اما نتیجه آزمایش‌ها ابتلا آنها به بیماری هپاتیت (A) ناشی از نوشیدن آب آلوده را نشان داد.

سلیمانی‌زاده افزود: تاکنون هفت مورد ابتلا به بیماری هپاتیت A شامل ۵ کودک و ۲ بزرگسال در این روستا گزارش شده که آخرین آن امروز بوده است.

 این عضو شورای روستا اضافه کرد: اهالی روستای”«مکسر” که در مجاورت این روستا قرار دارد نیز دیروز اعلام کردند که نمونه‌هایی از  ابتلا به این بیماری در این روستا مشاهده شده است.

وی ادامه داد: درباره بیماری این افراد به مرکز بهداشت بخش اسماعیلیه مراجعه کردیم و بخشدار را نیز در جریان امر قرار دادیم، مکاتباتی هم از طریق مرکز بهداشت و هم بخشداری صورت گرفته است.

سلیمانی‌زاده همچنین جمعیت این روستا را ۵۰۰ نفر با ۷۳ خانوار عنوان کرد و گفت: روستای قجریه تصفیه‌خانه آب ندارد و تنها یک تصفیه خانه در روستای مجاور واقع است، با این حال آب روستا تصفیه و کلرزنی نمی‌شود و تاسیسات آب روستایی بیشتر حالت نمادین دارد و غیرفعال است.

او افزود: اهالی روستا به دلیل نامناسب بودن آب شرب، ناچار به خرید آب تصفیه شده از فروشندگان دوره‌گرد هستند و از آب لوله کشی تنها برای شست وشو استفاده می‌کنند.

بنابر این گزارش، پیش از این نیز بارها مساله ابتلای افراد در شهر اهواز و یا روستاها به بیماری‌هایی همچون هپاتیت A مطرح شده اما شرکت آبفا آن را رد کرده است.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین مشکلات آب شرب در روستاهای اهواز را تایید کرد و گفت: آب روستایی در غرب اهواز با مشکلات و آلودگی‌هایی از جمله کلرزنی و کدورت مواجه بوده و برخی نمونه‌های آلودگی میکروبی پیدا شده است که این معضلات همچنان وجود دارد.

مهران احمدی بلوطکی افزود: به دلیل مشکلات آب روستایی سه ماه پیش در مراجع قضایی از شرکت آب و فاضلاب اهواز شکایت کردیم و پرونده آن در جریان است.

وی اضافه کرد: مشکلات آب روستایی یک مساله قدیمی بوده که بر کسی پوشیده نیست و اتفاق جدیدی نیست اما اینکه آب به تازگی آلوده شده و باعث شیوع هپاتیت شده، صحت ندارد.

احمدی بلوطکی ادامه داد: بر اساس گزارشی که دریافت کردیم، حدود یک ماه پیش ۲ کودک مبتلا به بیماری هپاتیت A از اعضای یک خانوار ساکن روستای بخش اسماعیلیه به بیمارستان مراجعه کرده و درمان شدند، اما هنوز مستنداتی مبنی بر هپاتیت بودن بیماری این کودکان به دست ما نرسیده و صحت آن احراز نشده است، با این حال به احتمال زیاد بیماری آنها هپاتیت A است.

وی بیان کرد: اکنون هیچ اپیدمی جدیدی نداریم و تا امروز اثبات نشده است که هفت نفر بر اثر آلودگی آب به هپاتیت A مبتلا شده باشند و این مساله در حال بررسی است، به هر جهت مهم این است که ما اذعان داریم که آب روستایی با مشکل مواجه است، اگر چه وضعیت آن بعد از طرح شکایت قضایی بهبود یافته اما هنوز هم این مشکلات وجود دارد.

احمدی بلوطکی تاکید کرد: پیگیری‌های دقیق‌تر درباره بیماری اهالی روستا در حال انجام است و در صورت تشخیص قطعی از موارد ابتلای جدید طبق روال اقدام می‌شود.

بخش اسماعیلیه یکی از سه بخش تابعه شهرستان اهواز است که در بخش غربی این شهرستان، در مسیرهای اهواز – خرمشهر و نیز جاده “امام صادق” (جاده بقایی حاشیه رودخانه کارون) واقع شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید