خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم جایگزین حبس؛ سه متهم در زنجان به انجام خدمات رایگان و تهیه ملزومات پزشکی محکوم شدند

حکم جایگزین حبس؛ سه متهم در زنجان به انجام خدمات رایگان و تهیه ملزومات پزشکی محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – رییس‌کل دادگستری استان زنجان از صدور حکم جایگزین حبس برای سه متهم به قصور پزشکی در این شهرستان خبر داد. بر اساس حکم صادره برای این شهروندان که شامل پزشک، پرستار و مسئول بخش پرستاری هستند، به ترتیب موظف به ویزیت رایگان ۵۰۰ مریض در مناطق محروم زنجان بدل از یکسال حبس و تهیه ملزومات پزشکی مورد نیاز بیمارستان به میزان ۱۵ و ۱۰ میلیون ریال بدل از حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بسیج، رییس‌کل دادگستری استان زنجان از صدور حکم جایگزین حبس برای سه متهم در این شهرستان خبر داد.

اسماعیل صادقی‌نیارکی اظهار کرد: “یک پزشک زنجانی به علت قصور در یک پرونده پزشکی، توسط رئیس شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ زنجان علاوه ‌بر پرداخت دیه به خانواده بیمار، به ویزیت رایگان ۵۰۰ نفر از بیماران مناطق محروم زنجان زیر نظر معاونت بهداشت و درمان شهرستان‌های مذکور به عنوان مجازات جایگزین از یک سال حبس تعزیری مکلف شد.

صادقی‌نیارکی ادامه داد: پرستار و مسئول بخش پرستاری نیز که در این پرونده مجرم شناخته شده بودند هر یک علاوه ‌بر پرداخت میزان دیه تعیین شده، با حکم مجازات جایگزین حبس به تهیه ملزومات پزشکی مورد نیاز بیمارستان برای مقابله با ویروس کرونا به میزان ۱۵ و ۱۰ میلیون ریال محکوم شدند.

رییس‌کل دادگستری استان زنجان در رابطه با ضمانت اجرا شدن یا نشدن مجازات‌های جایگزین حبس، خاطرنشان کرد: “در قانون پیش‌بینی شده که در صورت عدم اجرای مجازات‌های جایگزین حبس برای بار نخست، یک چهارم تا یک دوم به مدت این مجازات‌ها اضافه می‌شود و تبدیل این نوع مجازات به حبس هم امکان‌پذیر است”.

گفتنی است که با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید