خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  آزادی نازنین زاغری همزمان با تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به دومین پرونده

آزادی نازنین زاغری همزمان با تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به دومین پرونده

برگزاری هرانا – نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی پس از ۵ سال و پایان دوران محکومیت، آزاد شد. همچنین دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پرونده دیگر خانم زاغری روز ٢۴ اسفند امسال در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران جهت اخذ آخرین دفاع برگزار خواهد شد. وی در شهریورماه ۹۵ به پنج سال زندان محکوم و مورخ ۲۷ اسفندماه ۹۸، از زندان اوین با پابند الکترونیکی به مرخصی اعزام شده بود. اولین جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند در پرونده جدید در آبان سال جاری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، امروز یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹، حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری از اعلام آزادی او خبر داد.

به گفته این وکیل دادگستری با پایان ۵ سال مجازات حبس، امروز آزادی خانم زاغری به زندان اوین ابلاغ و پابند الکترونیک وی نیز باز شده است.

کرمانی افزود: هرچند بر اساس عفو اسفند ۹۸، نازنین زاغری مشمول عفو شده بود اما با عدم اعمال عفو، در یک سال گذشته وی با «پابند الکترونیک» و خارج از زندان سال پایانی مجازات خود را سپری کرد.

وکیل خانم زاغری همچنین از تعیین وقت برای ادامه رسیدگی به پرونده دوم خانم زاغری خبر داد و گفت: جهت اخذ آخرین دفاع، از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران وقت رسیدگی برای ٢۴ اسفند ٩٩ تعیین و به وی ابلاغ شده است.

در این پرونده خانم زاغری متهم به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی بی سی فارسی در همان زمان است.

نازنین زاغری رتکلیف، فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد.

وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است.

روز سه شنبه ۲۷ اسفندماه ۹۸، نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در زندان اوین با پابند الکترونیکی به مرخصی اعزام شد و محمود بهزادی راد، وکیل خانم زاغری اواخر اردیبهشت ماه امسال از تمدید مدت مرخصی موکلش برای سومین بار خبر داد.

در تاریخ ۱۸ شهریور سال جاری، نازنین زاغری رتکلیف، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حاضر و کیفرخواست پرونده جدید این زندانی به او ابلاغ شده بود و روز دوشنبه ۱۲ آبان امسال، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات وی در پرونده جدید در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. 

نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید