خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی چالدران

مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی چالدران

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه، یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی چالدران واقع در استان آذربایجان غربی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه ۹۹، یک کولبر در حین بازگشت از ارتفاعات مرزی چالدران واقع در استان آذربایجان غربی بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر جانباخته ابراهیم پورمحمد، فرزند رضا، متاهل و اهل روستای “قره‌جه‌وران” از توابع شهرستان چالدران عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

ابراهیم پورمحمد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید