خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اعتراضات سیستان و بلوچستان؛ احراز هویت دو تن دیگر از بازداشت شدگان و ۴ نفر از مجروحان

اعتراضات سیستان و بلوچستان؛ احراز هویت دو تن دیگر از بازداشت شدگان و ۴ نفر از مجروحان

خبرگزاری هرانا – هویت ۲ تن دیگر از بازداشت شدگان و اسامی ۴ نفر از مجروحان در ارتباط با تجمعات اعتراضی سیستان و بلوچستان احراز شد. پیش از این نیز هویت هشت تن دیگر از بازداشت شدگان احراز شده بود و با احتساب این افراد دستکم ده شهروند در رابطه با اعتراضات سیستان و بلوچستان بازداشت شده‌اند. تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در روز دوشنبه ۴ اسفند به رانندگان و سوخت‌بران معترض به بسته شدن مرز، به کشته شدن دستکم ۱۰ تن و زخمی شدن تعداد دیگری منجر شد. به دنبال این حادثه اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای استان سیستان و بلوچستان از جمله سرجنگل، سوران، سراوان، جکیگور، ایرانشهر و زاهدان به وقع پیوست که در این اعتراضات دستکم ۲ شهروند کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، هویت ۲ تن دیگر از بازداشت شدگان در ارتباط با تجمعات اعتراضی اخیر سیستان و بلوچستان احراز شد.

در این گزارش هویت این افراد، ایرج دهواری، اهل سراوان و عبدالطیف ملک زاده اهل سراوان عنوان شده است.

پیش از این نیز هفت تن دیگر با هویت محمد شهرسان زهی، عزیز شهرسان زهی، ۱۶ ساله، محمد درزاده، عبدالجلیل شه بخش؛ زکریا شه بخش، سعید شه بخش، عمر شه بخش و یحیی شکل زهی، در رابطه با اعتراضات سیستان و بلوچستان بازداشت شده بودند.

از سوی دیگر دستکم ۴ تن از شهروندان با هویت عمر شه بخش فرزند ملاحسین، یحیی شکل زهی، دانیال سعیدی، دانش آموز ۱۴ ساله فرزند غلام جان و مهدی شه بخش، در ارتباط با اعتراضات اخیر سیستان و بلوچستان زخمی شده اند.

پیشتر در روز چهارشنبه ۶ اسفندماه برخی منابع محلی از جان باختن دستکم دو شهروند از جمله یک نوجوان در روستای شورو زاهدان به دست نیروهای نظامی خبر دادند. هویت این افراد حسن محمدزهی، ۱۳ ساله فرزند نیازمحمد و محمدصالح معتقدی، عنوان شده است.

روز دوشنبه ۴ اسفند، اعتراضات مردمی نسبت به انسداد مسیر تردد گروهی از سوختبران توسط نیروهای مرزبانی منجر به تیراندازی نیروهای نظامی و کشته شدن و زخمی شدن تعدادی از شهروندان شد.

کمپین فعالین بلوچ پیشتر با اعلام اینکه در جریان این رخداد دستکم ۱۰ شهروند کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند، هویت شهروندان جان باخته را “یحیی گنگوزهی، فرزند علی خان، عبدالرحمن شهرسان زهی، عبدی شهرسان زهی فرزند بهارشاه، سلمان شهرسان زهی، رحمان بخش دهواری فرزند بهارشاه، عبدالوهاب دامنی، انس صاحب زاده، عبدالغفور توتازهی، محمد میربلوچزهی، محمد نصرت زهی» ۱۷ ساله فرزند بشیر و اسامی زخمی شدگان “بهزاد آزادی فرزند رسول، ادریس بلوچ زهی فرزند حسن، محمد مندازهی، «سلمان» فرزند جنگهان، عبدالستار دهواری فرزند خیرمحمد عنوان کرده است. همچنین هویت سوختبرانی که طی این حادثه زخمی شده‌اند بهزاد آزادی، فرزند رسول بخش اهل مهرستان، ادریس بلوچ زهی، فرزند حسن اهل روستای بلبل، محمد مندازهی، اهل سرجنگل کورین، سلمان، فرزند جنگهان اهل پرکن سوران، عبدالستار دهواری، فرزند خیرمحمد اهل روستای کلپورگان، عنوان شده است.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی طی روزهای اخیر با استفاده از هشتگ‌های #سراوان_تنها_نیست، #سوخت‌بر_نکشید، #DontKillBalochi و #سراوان، اعتراض خود را نسبت به قتل چندین راننده و سوختبر و تبعیض حکومتی نسبت به شهروندان این مناطق در استان سیستان و بلوچستان نشان دادند.

در سال‌های اخیر سپاه پاسداران مسئولیت امنیت مرزهای این منطقه را بر عهده گرفته و با دیگر نیروهای نظامی و امنیتی ایران قرارگاهی مشترک در سیستان و بلوچستان برپا کرده‌اند.

سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته و یا زخمی می‌شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جابه‌جایی سوخت -در مقدار اندک- مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می‌نامد.

از سوی دیگر دولت ایران چندی پیش طرحی به نام “رزاق” را تصویب کرده که بنابر آن قرار است جایگاه‌های سوخت رسانی در طول مرز زده شود و فروش سوخت توسط ساکنانی که تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز زندگی می کنند، قانونی شود. به گفته فعالان بلوچ این طرح یکی از زمینه‌های نارضایتی‌های اخیر بوده و در نتیجه آن ممکن است جمعیت زیادی از شهروندان در استان سیستان و بلوچستان منبع درآمد خود را از دست بدهند. چرا که بسیاری از کسانی که به سوخت‌بری در استان سیستان و بلوچستان مشغول هستند محل زندگی‌شان از ۲۰ کیلومتری مرز فاصله بیشتری دارد. معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز مدعی شده طرح رزاق یک طرح کارشناسی‌شده و قانونی است که فقط با مشارکت مردم تداوم پیدا خواهد کرد.

هرانا روز شنبه ۹ اسفندماه در گزارشی اجمالی به جمع بندی اولیه اعتراضات استان سیستان و بلوچستان، پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید