خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم سه تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم سه تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۹ اسفندماه، شماری از کارگران شهرداری بندر ماهشهر مقابل فرمانداری این شهرستان، تعدادی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران مقابل دادگستری کل استان البرز و جمعی از کارگران لاستیک پارس در شهرستان ساوه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۹ اسفند ۹۹، جمعی از کارگران شرکت لاستیک پارس در ساوه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع این کارگران در اعتراض به بروز مشکلاتی در صندوق پس‌انداز، کسری حقوق و قطعی وام کارگری، صورت گرفته است.

کارگران می‌گویند: بیش از پنج روز است که در اعتراض به مساله صندوق پس‌انداز، دست از کار کشیده و تجمع کرده‌اند.

به گفته این کارگران، پیشتر طبق اساسنامه شرکت، صندوقی شکل گرفته بود که هرماه ۳ درصد از حقوق کارگر کسر شد و کارفرما نیز به همان مقدار به صندوق اضافه ‌کرد تا به اعضا وام دهد. با واگذاری شرکت به بخش خصوصی در سال ۹۷، وام‌ها قطع شد ولی هر ماه باز از حقوق کارگران کم می‌شد و به درخواست شورای کارگری مبنی بر تسویه صندوق، جواب واضح و شفافی داده نشد.

کارگران اظهار داشتند: ما به این نتیجه رسیدیم صندوق دیگر وام نمی‌دهد، پس دلیلی ندارد هر ماه از ما پول کم کند. لذا درخواست کردیم که صندوق را برچیده و با اعضا تسویه کنند. اما کارفرما این کار را به زمان اتمام کار و بازنشستگی عودت می‌دهد و در نهایت، بعد از اختلاف بوجود آمده می‌گوید من از وقتی که شرکت را تحویل گرفته‌‌ام، صندوق را تسویه می‌کنم و ماقبل از آن به من ارتباطی ندارد.

یک کارگر این مجتمع می‌گوید: من در این شرکت ۱۵ سال سابقه دارم، کارفرمای جدید مدعی است سه سال است صاحب شرکت است و سهم این ۳ سال را پس خواهد داد و ۱۲ سال قبل به ایشان مربوط نیست.

او ادامه می‌دهد: در واگذاری شرکت همه چیز قید شده است و باید مسئولین پاسخگو باشند؛ چطور سرمایه و سود شرکت را می‌خواهند ولی نسبت به بدهی و دیون شرکت مسئولیتی ندارند! از سال ۸۳ یا ۸۵ از ما پول کسر و به صندوق ریخته شده است. با در نظر گرفتن تورم این سال‌ها، اگر این پول را در جایی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کردیم، امروز چقدر سرمایه داشتیم؛ حالا حاضر نیستند حتی پول خودمان را پس بدهند، سهم کارفرما پیشکش!

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران مقابل دادگستری کل استان البرز

 به گزارش دادمندی، امروز شنبه ۹ اسفند ۹۹، شماری از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران، مقابل دادگستری کل استان البرز واقع در شهرستان هشتگرد تجمع کردند.

بر اساس این گزارش اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران می‌گویند: بیست و هفت سال پیش اقدام به خرید زمین در فاز پنج هشتگرد کرده‌اند، با این حال تعاونی قطعات موردنظر را به خریداران تحویل نداده است.

به گفته این اعضا؛ در سال‌های گذشته پای چند نفر از اعضای سابق این تعاونی به دادگاه باز شده است، اما مشکل همچنان پابرجاست.

معترضان اظهار داشتند: اخیرا بدون رضایت مالکان به صورت چراغ خاموش، شهرداری هشتگرد با تغییر نقشه‌هایی که در زمان خرید قطعات ترسیم شده بود، اقدام به حذف ۲ هزار قطعه زمین از نقشه‌ها کرده است.

آنها افزودند: با توجه به این نقشه، قرار است به جای زمین‌ها، کمتر از ۱۶۰۰ واحد آپارتمان در ۳۸ قطعه تحویل داده شود. این در حالی است که شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، ۲۰ هزار نفر است. 

تجمع کارگران شهرداری بندر ماهشهر

به گزارش خورنا، امروز شنبه ۹ اسفند ۹۹، شماری از کارگران شهرداری بندر ماهشهر مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع آنها در اعتراض به نحوه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل صورت گرفته است.

یکی از کارگران این شرکت در رابطه با این موضوع گفت: طرح طبقه بندی اجرا شده مطلوب ما نیست و ما خواهان اجرای کامل آن هستیم.

شهردار بندر ماهشهر نیز در خصوص اظهار کرد: این طرح حق قانونی کارگران است اما به دلیل کمبود اعتبارات مالی موفق به اجرای کامل آن نیستم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید