خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  در ده ماه سال جاری؛ ثبت ازدواج ۳۷ دختر زیر ۱۵ سال در شهرستان خداآفرین

در ده ماه سال جاری؛ ثبت ازدواج ۳۷ دختر زیر ۱۵ سال در شهرستان خداآفرین

خبرگزاری هرانا – معاون فرماندار شهرستان خداآفرین واقع در استان آذربایجان شرقی، از ثبت ۳۷ فقره ازدواج دختران زیر ۱۵ سال طی ده ماه سال جاری در این شهرستان خبر داد. وی همچنین میانگین سن ازدواج دختران درخداآفرین را ۱۵ تا ۱۹ سال اعلام کرد. آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، ضربات جبران‌ ناپذیری را بر روی زندگی دختران به ‌ویژه بارداری ‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ و میر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، معاون فرماندار خداآفرین از ثبت ۳۷ فقره ازدواج دختران زیر ۱۵ سال (مابین ۱۰ تا ۱۴ سال) طی ده ماه سال جاری در این شهرستان خبر داد.

مهدی حاتمی با بیان اینکه ارقام مذکور نشان از رشد مسئله کودک همسری به عنوان یک آسیب اجتماعی در شهرستان خداآفرین بوده و متعاقب آن مشکلات بعدی خانوادگی از جمله طلاق را در پی دارد، گفت: “میانگین سن ازدواج دختران در این شهرستان ۱۵ تا ۱۹ سال است”.

معاون فرماندار خداآفرین در پایان بر نقش مهم و موثر آموزش و پرورش در تربیت و آگاه سازی نوجوانان در حوزه ازدواج و پیشگیری از آسیب های اجتماعی تاکید کرد و تلاش مضاعف ادارات متولی شهرستان را در فرهنگ سازی ازدواج صحیح و به موقع خواستار شد.

ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر رو به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید