خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  زندان ارومیه؛ افزایش محکومیت مهران فتاحی به ۳ سال و یک ماه زندان

زندان ارومیه؛ افزایش محکومیت مهران فتاحی به ۳ سال و یک ماه زندان

خبرگزاری هرانا – محکومیت مهران فتاحی، زندانی سیاسی زندان ارومیه به دنبال درخواست تجمیع احکام به ۳ سال و یک ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. وی پیشتر در دو پرونده مختلف توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری ارومیه مجموعا به ۲۷ ماه حبس تعزیری قابل اجرا محکوم شده بود. افزایش حکم این زندانی پس از درخواست تجمیع احکام دو پرونده و به دنبال در نظر گرفتن اشد مجازات صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت مهران فتاحی، زندانی سیاسی زندان ارومیه به ۳ سال و یک ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد.

افزایش حکم این زندانی به دنبال درخواست تجمیع احکام صادره در دادگاه انقلاب ارومیه و دادگاه کیفری این شهر صورت گرفته است. به استناد ماده ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در خصوص مجازات اشد یعنی اتهام توهین به مقدسات، حداکثر مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری اعمال شده و با استناد به بخشنامه کاهش حبس تعزیری این حکم به ۳۷ ماه حبس تعزیری تبدیل شده است.

مهران فتاحی که هم اکنون در بند زندانیان سیاسی ارومیه در حال تحمل دوران محکومیت خود است پیشتر توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی نجف زاده از بابت اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. در مرحله تجدید نظر حکم صادره در خصوص اتهام تبلیغ علیه نظام تائید و حکم صادره در خصوص اتهام توهین به رهبری به ۱۵ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون آیین دادسری کیفری، مجازات اشد، یعنی ۱۵ ماه حبس در خصوص این پرونده قابل اجرا بوده است.

آقای فتاحی همچنین در پرونده ای دیگر توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ارومیه از بابت اتهام توهین به مقدسات به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدید نظر به یک سال حبس کاهش پیدا کرد.

با ادغام این دو پرونده حکم ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به حداکثر مجازات این اتهام، یعنی ۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده و با اعمال بخشنامه کاهش مجازات تعزیری به ۳۷ ماه حبس تعزیری تبدیل و قابلیت اجرایی دارد. این در حالی است که بدون ادغام دو حکم، از بابت پرونده دادگاه انقلاب ۱۵ ماه حبس تعزیری و از بابت پرونده دادگاه کیفری ۱ سال و مجموعا ۲۷ ماه حبس در خصوص وی قابل اجرا بود.

آقای فتاحی شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حدود ۱ ماه و نیم بعد، پس از پایان بازجویی‌ها با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مهران فتاحی، ۳۷ ساله و متاهل است. وی از خردادماه امسال تاکنون در بند سیاسی زندان ارومیه دوره محکومیت خود را سپری می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید