خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال دستکم سه زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

انتقال دستکم سه زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۷ و امروز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه دستکم سه زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های رجایی شهر و قرچک ورامین جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. از جمله این زندانیان، زهرا اسماعیلی در زندان قرچک ورامین است که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود. او پیش از این نیز در تاریخ ۱۴ بهمن ماه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده و یک رو بعد با تعویق اجرای حکم به بند بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز گذشته و امروز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹، دستکم سه زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های رجایی شهر کرج و قرچک ورامین جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

از جمله این زندانیان، می‌توان به “زهرا اسماعیلی” در زندان قرچک ورامین اشاره کرد. خانم اسماعیلی، ۴۲ ساله، مادر دو فرزند، که پیشتر از بابت اتهام قتل همسر خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، روز جاری جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

زهرا اسماعیلی پیشتر نیز در تاریخ ۱۴ بهمن ماه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و روز بعد به دلایل نامشخص با تعویق اجرای حکم به بند بازگردانده شد.

همزمان دستکم ۲ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران هویت این دو تن را “موسی صداقت و محمد چزانی” احراز کرده است. این شهروندان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

در این میان محمد چزانی نیز پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و روز بعد با تعویق اجرای حکم به بند بازگردانده شده بود.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید