خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ ساعت ۱۷:۰۸:۳۸

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدیدنظر؛ فروغ فرزانه، ندا ثابتی و نوشین افشار از اتهام مطروحه تبرئه شدند

دادگاه تجدیدنظر؛ فروغ فرزانه، ندا ثابتی و نوشین افشار از اتهام مطروحه تبرئه شدند

خبرگزاری هرانا – شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان نوشین افشار (آزادی)، فروغ فرزانه (حبیبی) و ندا ثابتی (آزادی)، شهروندان بهائی ساکن آبادان را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب آبادان هر یک به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان نوشین افشار (آزادی)، فروغ فرزانه (حبیبی) و ندا ثابتی (آزادی)، شهروندان بهائی ساکن آبادان را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان صادر و امروز یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ به صورت شفاهی به این شهروندان ابلاغ شده است، نوشین افشار، فروغ فرزانه و ندا ثابتی از اتهام “تبلیغ علیه نظام” تبرئه شده‌اند.

این شهروندان مهرماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب آبادان از بابت این اتهام هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این افراد در تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۹۷ توسط ۶ ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی و مرتبط با آیین بهائی آنان را ضبط کرده و با خود برده بودند. پس از گذشت یک هفته و در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۷ از زندان اهواز آزاد و در همان روز مجددا به دلایل نامعلومی بازداشت شدند.

ندا ثابتی (آزادی)، فروغ فرزانه و نوشین افشار نهایتا در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۷ پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید