خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان تبریز

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان تبریز

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۱۷ دیماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان تبریز به اجرا درآمد. این زندانی در مرحله بدوی به ۱۱ سال حبس محکوم شده بود اما این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به اعدام تغییر پیدا کرد. اجرای این حکم بدون اطلاع خانواده و بدون ملاقات آخر صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۷ دیماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان تبریز به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “طاهر حامل خوشخو، متولد ۱۳۵۸، متهم به قتل از زندان تبریز” توسط هرانا احراز شده است.

آقای خوشخو در سال ۱۳۸۷ در جریان یک نزاع منجر به قتل بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در سال ۹۴ توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به اعدام تغییر یافته و نهایتا در دیوان عالی کشور تایید شد.

یک منبع مطلع از شرایط اجرای حکم آقای خوشخو به هرانا گفت: «پیش از اعدام به خانواده اطلاع ندادند و آنها حتی ملاقات آخر هم نداشتند. اجرای حکم اعدام با فشار رئیس وقت زندان تبریز شخصی به نام قربان صفی لویی و در بی خبری صورت گرفت و خانواده فرصت تلاش آخر برای توقف حکم و کسب مهلت را نداشته است. نهایتا ظهر روز چهارشنبه بعد از پیگیری های بسیار خانواده خوشخو متوجه شدند که حکم اجرا شده و به آنها گفته شده برای تحویل گرفتن جنازه به وادی رحمت (آرامستان تبریز) بروند.»

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید