خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی مریوان

مرگ یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی مریوان

خبرگزاری هرانا – چهارشنبه شب ۲۲ بهمن، یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، چهارشنبه شب ۲۲ بهمن ۱۳۹۹، یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی ته‌ته از توابع شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، جان خود را از دست داد.

در این گزارش هویت این کولبر آرام جاتن، ۴٠ ساله و اهل روستای کانیسانان از توابع شهرستان مریوان، عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید